Poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”, wyróżniającego przedsiębiorców zaangażowanych we wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach. Niektórzy spośród laureatów mogą się pochwalić nawet stuprocentową partycypacją pracowników w programie, który pozwala na gromadzenie oszczędności wraz z pracodawcą.

Pracownicze Plany Kapitałowe są powszechnym programem systematycznego oszczędzania z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb finansowych po zakończeniu aktywności zawodowej. Pieniądze gromadzone w ramach PPK są środkami prywatnymi i dostępnymi „od ręki”, stanowiąc zabezpieczenie na przyszłość i dodatek do emerytury. Z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że w ramach PPK oszczędza już ponad 2,5 mln Polaków – czyli 32 proc. ogółu osób uprawnionych.

PPK – pomimo że zaprojektowane zostały jako system maksymalnie bezpieczny, gdyż objęty gwarancjami Skarbu Państwa i wkładem finansowym pracodawców, wciąż przez wiele osób traktowane są z rezerwą. Dzieje się tak za sprawą m.in. przykrych doświadczeń z likwidacji OFE oraz dopiero tworzącej się w Polsce kultury długoterminowego oszczędzania. Dlatego od 2019 roku PFR Portal PPK organizuje konkurs „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”, którego celem jest docenienie tych firm, w których do gromadzenia dodatkowych pieniędzy na emeryturę udało się przekonać znaczną część załogi.

„Pracodawca, który jest pozytywnie nastawiony, który widzi w tym możliwość, który chce wspierać swoich pracowników – taki pracodawca ma wyższą partycypację. Cieszymy się, że jest już tylu laureatów. Dzisiaj będziemy nagradzać 37 laureata nagrody” – rozpoczął galę Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, spółki odpowiedzialnej za informowanie o PPK.

„O tym, że PPK to program przyszłościowy świadczy fakt, że jego aktywa przekroczyły właśnie 9 miliardów złotych. W stosunku do czerwca ubiegłego roku liczba osób oszczędzających w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zwiększyła się o ponad 200 tysięcy – powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, podczas finału IV edycji konkursu, zorganizowanego w warszawskim Centralnym Domu Technologii. – To w największej mierze zasługa właśnie odpowiedzialnych pracodawców, którzy troszczą się o przyszłość swoich pracowników” – dodał.

Wśród nominowanych w konkursie „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” znalazły się zarówno duże, międzynarodowe firmy, jak też instytucje samorządowe, naukowe i polskie firmy rodzinne. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Amago, AMS, Centralny Ośrodek Informatyki, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, Equinum Broker, Politechnika Poznańska, Polski Holding Hotelowy, Timac Argo, Neonet, Bruk-bet, Onwelo, UBS oraz Związek Polskich Rodzin Trzy Plus.

„Aktywne uczestnictwo w PPK pozwala nam umacniać swój wizerunek pracodawcy wspierającego swoich pracowników w walce o lepszą i bezpieczniejszą przyszłość finansową. Dzięki wsparciu PFR oraz na podstawie dojrzałych rozmów z całą załogą udało nam się osiągnąć poziom 84 proc. partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych” – powiedział Krzysztof Szewczuk, dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

„My z kolei możemy pochwalić się jeszcze większym, gdyż stuprocentowym udziałem zespołu w PPK. Wszyscy pracownicy uznali je za unikalną możliwość powiększenia swych oszczędności dzięki pomocy i zaangażowaniu państwa, natomiast zarząd traktuje PPK jako rodzaj atrakcyjnego benefitu dla zatrudnionych, pozwalający zachęcić ich do pozostania w naszym przedsiębiorstwie” – deklarował Tomasz Kutyba, wiceprezes zarządu Equinum Broker.

Jak podkreślał Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Pracownicze Plany Kapitałowe odgrywają również istotną rolę w budowaniu wśród Polaków nawyku oszczędzania. O ile przez pierwsze dekady po transformacji ustrojowej prywatne pieniądze na jesień życia odkładał zaledwie milion obywateli, o tyle grupa ta powiększyła się o kolejne 2,5 mln po wejściu w życie ustawy o PPK.

„Zainteresowanie pracowników PPK stale rośnie, ale my nie spoczywamy na laurach. Naszą misją jest dotarcie do wszystkich aktywnych zawodowo osób w Polsce z informacją, że rezygnacji z uczestniczenia w tym programie, niezwykle korzystnym z perspektywy pracownika, będziemy wcześniej czy później żałować” – wyjaśniał Bartosz Marczuk.

Więcej informacji o konkursie „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” można znaleźć tutaj.

Zapis transmisji z wydarzenia: vimeo.com/696937837/257dcab459 [vimeo.com]

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Komentarze

Dodaj komentarz