Abelard Piotr Giza, urodzony 15 września 1980 roku w Gdańsku, to znany polski komik, stand-uper, scenarzysta i autor tekstów komediowych. Jest założycielem i liderem Kabaretu Limo. Według rankingu Standupedia.pl zajmuje 4. pozycję wśród najpopularniejszych polskich stand-uperów.

Abelard Giza: wiek

Ile lat ma Abelard Giza? w 2023 roku skończył 43 lata

Abelard Giza: wzrost

Ile ma wzrostu Abelard Giza? brak informacji

Abelard Giza: waga

Ile waży Abelard Giza? brak informacji

Abelard Giza: media społecznościowe

Abelard Giza: instagram.com/abelardgizaofficial/

Abelard Giza: facebook.com/abelard.giza/

Abelard Giza: biografia, kariera

Jest twórcą wielu programów stand-upowych, takich jak „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3”, „Piniata” i „Zaodrze”, a także serialu „Kryzys”. Oprócz tego pisał teksty do magazynu satyrycznego „Chichot” oraz kilku programów telewizyjnych. W latach 2007-2015 był członkiem Grupy Impact. Aktualnie jest również członkiem grupy teatralnej Muflasz oraz od 2018 roku pracuje jako pomocnik retoryczny i powieściopisarz.

Giza ukończył studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest wnukiem znanego gdańskiego malarza, profesora Hugona Laseckiego, oraz starszym bratem malarza Hugona Gizy. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

W marcu 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową na Telewizję Polską w wysokości 5000 zł za przekroczenie granicy swobody wypowiedzi. Kara dotyczyła występu Abelarda Gizy w programie „Tylko dla dorosłych”, gdzie w skeczu żartował z papieża, co mogło urazić uczucia religijne widzów.

Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2015_Woodstock_104_Abelard_Giza.jpg
Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz