Hydraulika siłowa to swego rodzaju motor, który wprawia w ruch większość ciężkich maszyn budowlanych, kolejowych czy przemysłowych. Systemy hydrauliczne umożliwiają tytaniczną pracę koparek, ładowarek, ciągników, ale nie tylko. Są niemal wszechobecne i napędzają w praktyce każdy sektor przemysłu i usług. Zapytaliśmy ekspertów firmy Banat, którzy prowadzą ogólnopolski serwis hydrauliki siłowej, gdzie wykorzystuje się hydraulikę siłową i na czym ona właściwie polega.
Czym jest hydraulika siłowa?
Firma Banat od kilkunastu lat prowadzi serwis hydrauliki siłowej, zajmuje się naprawą i regeneracją pomp hydraulicznych, siłowników i innych podzespołów wykorzystywanych w hydraulice siłowej. Eksperci zatrudnieni w Banat, firmie doskonale znanej i cenionej w całej Polsce, wyjaśniają, że hydraulika siłowa to nic innego jak system wyspecjalizowanych części, które, połączone w zamknięty układ, wprawiają maszynę lub jej części w ruch. Dzieje się to dzięki cieczy, która pod wpływem wysokiego ciśnienia krąży w układzie hydraulicznym. W dużym uproszczeniu pompa hydrauliczna wymusza ruch wspomnianej cieczy (oleju) w układzie, a to generuje energię, która jest następnie wykorzystywana przez siłownik hydrauliczny, by wprawić maszynę w ruch na zasadzie zmiany energii cieczy na ruch prostoliniowy lub obrotowy.
Na hydraulikę siłową składają się różne elementy, które muszą ze sobą sprawnie współdziałać, by maszyna oparta na tej technologii mogła działać wydajnie, pracować bez przerwy i w dużym obciążeniu. Każda nieszczelność, a nawet drobne zanieczyszczenie cieczy w układzie, mogą zakłócać pracę maszyny bądź całkowicie ją unieruchomić, stąd regularne przeglądy i profesjonalny serwis hydrauliki siłowej mają tak duże znaczenie dla wydajności i bezawaryjności urządzeń „napędzanych” cieczą. Najważniejsze podzespoły hydrauliki siłowej to pompy hydrauliczne, zawory, przewody i rozdzielacze hydrauliczne, siłowniki, akumulatory hydrauliczne, filtry.
Gdzie wykorzystywana jest hydraulika siłowa?
Hydraulika siłowa jest bardzo wydajna, a przy tym uniwersalna. Z hydrauliki siłowej korzysta się więc w zasadzie w każdej dziedzinie przemysłu – w produkcji różnych dóbr stosuje się np. korzystające z hydrauliki siłowej prasy, w magazynach dzięki hydraulice pracują podnośniki, podzespoły hydrauliczne montuje się w urządzenia kompaktujące odpady czy śmieciarki wywożące zanieczyszczenia z naszego otoczenia. Takie maszyny pracują w lasach, w zakładach obróbki drewna i na polach w każdym zakątku Polski. Hydraulika siłowa to wreszcie jedna z najważniejszych technologii dla budownictwa. Dzięki układom hydraulicznym działają koparki, ładowarki, walce i dźwigi. Maszyny napędzane pracą systemów hydraulicznych spotkać można na kolei, w lotnictwie i w branży motoryzacyjnej. Nie da się też wyobrazić sobie przemysłu stoczniowego, hutnictwa czy górnictwa bez hydrauliki siłowej.
Powszechność stosowania hydrauliki siłowej wynika przede wszystkim z wysokiej wydajności systemów hydraulicznych oraz, mimo wszystko, niewielkiej ich awaryjności. Trzeba jednak pamiętać, że systemy hydrauliki siłowej potrafią być w praktyce bardzo skomplikowane, a ich praca odbywa się często w bardzo trudnych warunkach, np. w wysokiej temperaturze czy w dużym zapyleniu itp. Z tego właśnie powodu warto dbać o stan techniczny maszyn wykorzystujących hydraulikę siłową, bez zbędnej zwłoki reagować na niepokojące objawy towarzyszące pracy pompy hydraulicznej, np. dziwne odgłosy, a także systematycznie zlecać serwis hydrauliki siłowej i przegląd maszyn opartych na tej technologii. Regularny serwis hydrauliki siłowej zmniejsza ryzyko awarii, a to z kolei pozwala uniknąć sporych kosztów związanych z naprawą stosunkowo drogich podzespołów hydraulicznych.
Komentarze