Wszyscy właściciele nieruchomości powinni wiedzieć, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej. To bardzo ważny z punktu widzenia prawa dokument.
- Świadectwo energetyczne – czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
- Kiedy jest konieczne posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?
- Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i jak je zdobyć?
Kiedy istnieje konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej i czym dokładnie jest ten dokument? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Świadectwo energetyczne – czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo energetyczne jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku lub jego części. Dotyczy ono energii związanej z zaspokajaniem potrzeb energetycznych takich jak ogrzewanie pomieszczeń, ogrzewanie wody, wentylacja, chłodzenie oraz oświetlenie (w przypadku lokali nie przeznaczonych do zamieszkania, na przykład budynków użyteczności publicznej). Posiadanie świadectwa energetycznego jest wymagane prawnie. Informacje na temat wyglądu tego dokumentu można znaleźć w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
Kiedy jest konieczne posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?
Świadectwo energetyczne mieszkania czy innego budynku jest potrzebne wtedy, kiedy lokal ma być zbywany, zarówno na podstawie umowy sprzedaży nieruchomości, jak i na podstawie umowy sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa. Świadectwa energetyczne są również potrzebne w momencie wynajmu nieruchomości. W tych sytuacjach dokument powinien być przekazany wynajmującemu. Musi on być papierowy i opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz wywieszenie go w widocznym miejscu jest także konieczne w przypadku budynków o powierzchni użytkowej większej niż 250m2 i wykorzystywanych przez różnego rodzaju organy administracji publicznej, organy wymiaru sprawiedliwości itp. Podobnie należy postąpić w przypadku budynków o powierzchni użytkowej większej niż 500 m2, przeznaczonych do świadczenia usług dla ludności.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i jak je zdobyć?
Cena za świadectwo energetyczne może się różnić w zależności od lokalizacji budynku, jego charakteru itp. Tak naprawdę najtańsze opcje to nieco ponad 200 zł. Trzeba być świadomym, że realny koszt uzyskania dokumentu będzie wynosić kilkaset złotych, w zależności od indywidualnej sytuacji. Jeżeli potrzebujesz świadectwa energetycznego, koniecznie zajrzyj na stronę https://e-certyfikator.pl/. To właśnie tutaj można znaleźć szybką i wygodną usługę sporządzenia świadectwa energetycznego. Cały proces jest szybki i bardzo intuicyjny. Dzięki temu zdobycie dokumentu jest bezproblemowe. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą dostępna na tej stronie.
Dlaczego warto zdecydować się na świadectwo energetyczne?
Powodów, dla których warto zdobyć świadectwo energetyczne może być kilka. Pierwszy dotyczy wymagań prawnych – świadectwo energetyczne jest obowiązkowe dla nowych budynków oraz przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Posiadanie go jest konieczne, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z przepisami prawa, unikając ewentualnych kar i problemów prawnych.
Drugi dotyczy świadomości efektywności energetycznej – dokument ten dostarcza informacji o aktualnym stanie energetycznym budynku, pokazując, ile energii potrzebuje na co dzień. Dzięki temu właściciele i użytkownicy wiedzą, na jakim poziomie jest efektywność energetyczna budynku oraz czy są obszary wymagające modernizacji.
Trzeci powód to oszczędności, jeśli chodzi o koszty użytkowania – wysoki wskaźnik efektywności energetycznej przekłada się na mniejsze zużycie energii, a tym samym na niższe rachunki za ogrzewanie, chłodzenie i inne usługi energetyczne. Świadectwo pokazuje, gdzie można poprawić izolację, wentylację lub zainstalować nowoczesne systemy, by ograniczyć wydatki.
Nie bez znaczenia jest też podniesienie wartości nieruchomości, wpływ na środowisko, czy możliwość otrzymania dofinansowania, czy ulg podatkowych.
Komentarze