MT: Ocena pracownicza 360 stopni cieszy się dużym uznaniem.
MD: Zastanawiasz się, czy to narzędzie warte uwagi? Zapraszamy do naszego artykułu – przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące oceny 360 stopni.
Fakty i mity dotyczące oceny 360 stopni?
Z systemem oceny pracowniczej spotykamy się w coraz większej ilości firm i organizacji. Kiedyś na takie rozwiązanie decydowały się przecież wyłącznie duże, międzynarodowe korporacje, dziś spotkania i oceny pracowników są powszechne nawet w małych, rodzinnych biznesach. Czy to dobrze? Jak najbardziej! Okazuje się bowiem, że odpowiednio dobrany i przeprowadzony system ocen pracowniczych przynosi bardzo dużo korzyści – tak pracodawcom, jak i pracownikom. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do oceny pracowników w ostatnim czasie stała się ocena 360 stopni. Wiele organizacji decyduje się na wdrożenie tego rodzaju badania. Jednak wraz ze wzrostem popularności wspomnianego narzędzia, wzrosła także ilość mitów i niedopowiedzeń na jego temat. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, czym jest ocena pracownika 360 stopni i opisać najważniejsze fakty i mity na jej temat. Zainteresowany? Zapraszamy do artykułu!
Ocena 360 stopni – czym właściwie jest?
Z systemem ocen okresowych mamy aktualnie do czynienia praktycznie w każdej firmie, niezależnie od branży, wielkości czy lokalizacji przedsiębiorstwa. Jak można rozwinąć pojęcie oceny pracowniczej? Najprościej rzecz ujmując, to narzędzie, które służy do kompleksowego zarządzania pracownikami w organizacji. Oczywiście jego zakres i metodyka są zależne od potrzeb danej firmy. Bez problemu można bowiem wyróżnić systemy do oceny okresowej oparte o kompetencje pracownicze czy takie oparte o zarządzanie przez cele powiązane z premiowaniem, polityką awansowania, szkoleniami i szeroko pojętym rozwojem pracownika. Na rynku znajdziemy także tradycyjne oceny okresowe, w których pracownik oceniany jest wyłącznie przez przełożonego (oceny 180 stopni), jak i oceny wielostronne, czyli m.in. ocenę 360 stopni, o której to opowiemy dziś nieco szerzej.
Dlaczego ocena 360 stopni jest tak popularna?
To, w jakim stopniu dana organizacja osiągnie cele zapisane w swojej strategii, zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim od personelu. To oddani, zmotywowani, sumienni i wykwalifikowani pracownicy świadczą o sukcesie firmy. Jednak, aby stale dbać o rozwój i wzrost kompetencji swojej kadry, należy okresowo sprawdzać ich postępy, nastrój, poziom motywacji i wyniki, a właśnie do tego służy ocena okresowa pracowników.
System ocen okresowych, prowadzony i analizowany w odpowiedni sposób, będzie doskonałym narzędziem wspierającym rozwój organizacji i jej pracowników. Taki system ułatwia realizację celów biznesowych, podnosi umiejętności, zaangażowanie i satysfakcję pracowników.
Dlaczego to właśnie ocena pracowników 360 stopni zyskała tak dużą popularność? Ponieważ dostarcza anonimowej diagnozy poziomu kompetencji pracowników w głównych obszarach zarządzania z wielu, niezależnych źródeł. W badaniu 360 stopni informacji mogą udzielać np. przełożeni, współpracownicy, podwładni, klienci zewnętrzni lub wewnętrzni oraz sam badany.
Taka opinia jest więc nie tylko rozległa, ale i obiektywna. A co równie ważne – pomaga w pozyskaniu informacji zwrotnych m.in. na temat mocnych stron i obszarów do rozwoju, czy posiadanych przez daną osobę umiejętności i kompetencji. Tym samym badanie 360 staje się niezwykle ważnym elementem do planowania działań rozwojowych, ścieżek karier czy strategii szkoleniowych.
Co więcej okazuje się, że ocena pracowników 360 stopni jest bardzo dobrze postrzegana zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Warto przyjrzeć się tematowi bliżej i wypunktować nie tylko fakty, ale też mity, które narosły wokół badania 360 stopni.
Mity dotyczące oceny 360 stopni
Badanie 360 stopni nadaje się wyłącznie do oceny rocznej
Oczywiście jest to mit! Pracodawcy korzystają z metody 360 stopni nie tylko w przypadku oceny rocznej, ale również w ocenie półrocznej, a nawet ocenie kwartalnej. Dlaczego? Ocena 360 bardzo mocno wspiera obszar rozwoju kompetencji pracowników – może bowiem pomóc wyznaczyć pracodawcy sukcesorów i wysoce utalentowanych pracowników, w których rozwój warto szczególnie zainwestować.
Badanie 360 stopni najlepiej sprawdza się w małych firmach
Nie, nie i jeszcze raz nie. Utarło się, że ocena 360 stopni jest bardzo, bardzo czasochłonna, wymagająca i kosztowna, dlatego duże firmy nie w stanie korzystać z tego narzędzia regularnie. I oczywiście faktem jest, że zebranie informacji zwrotnej od kilku osób zajmuje więcej czasu niż od wyłącznie jednej, jednak dzięki możliwości korzystania z firm specjalizujących się w przeprowadzeniu takich ocen i szerokiej automatyzacji, różnica w czasie wcale nie jest znaczna.
Najważniejsze fakty dotyczące badanie 360
Badanie 360 stopni pomaga w rekrutacji wewnętrznej
Jak najbardziej! Wiele organizacji decyduje się na korzystanie z systemu oceny pracowniczej, zwłaszcza w przypadku rekrutacji wewnętrznych. Dzięki ocenie 360 pracodawca widzi miejsce kandydata w strukturze firmy o wiele lepiej, niż w przypadku oceny jednostronnej, tym samym łatwiej może wyłonić osoby do awansu wewnętrznego.
Badanie 360 stopni pomaga w kreowaniu ścieżek karier
Oczywiście, że tak! Dzięki zebraniu informacji zwrotnych z wielu źródeł, raport z oceny 360 stopni umożliwia pracodawcom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących rozwoju pracowników i planowania ich dalszej ścieżki zawodowej w firmie.
Podsumowując, ocena pracowników według metody 360 stopni daje zdecydowanie szersze możliwości oceny pracownika niż ocena jednostronna, zarówno w kwestii kompetencji, wyników, jak i pozycji w strukturze firmy. Jest bardzo obiektywna i cieszy się dużym zaufaniem zarówno w przypadku pracodawców, jak i pracowników.
Komentarze