Zastosowanie klimatyzacji w domach jednorodzinnych czy innych obiektach jest coraz powszechniejszym działaniem. Z pewnością spotkamy ją w hotelach, restauracjach, szpitalach i wielu innych miejscach.
Dzieje się tak, ponieważ rozwiązania te są obecnie łatwiej dostępne, nie są już tak drogie, a ponadto sezony letnie są aktualnie w Polsce dość uciążliwe, więc każdy chce poczuć powiew orzeźwiającego chłodu. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie działanie klimatyzacji uwarunkowane jest czynnikiem chłodniczym. Czym jest ta substancja i jakie standardy powinna spełniać?
- Klimatyzacja a czynniki chłodnicze — czym są?
- Standardy czynników chłodniczych — jakie powinny zostać spełnione?
- Czynniki chłodnicze w innych sprzętach i branżach
Klimatyzacja a czynniki chłodnicze — czym są?
Instalacje klimatyzacyjne to urządzenia, które pobierają ciepłe powietrze. Przechodzi ono przez specjalne przewody, w których zlokalizowany jest czynnik chłodniczy. To on jest odpowiedzialny za pobranie cieplnej energii z powietrza oraz schłodzenie go. Następnie jest ono rozprężane w pokoju, dzięki czemu my odczuwamy chłód.
Czym jest jednak ten czynnik chłodniczy? To nic innego, jak specjalny związek chemiczny charakteryzujący się właściwościami chłodzącymi. Wiele zależy od konkretnego ciśnienia oraz temperatury — może mieć różny stan skupienia, np. gazowy lub płynny.
Zazwyczaj w klimatyzacjach wykorzystuje się:
- wodorfluorowęglowodory;
- wodorochlorofluorowęglowodory;
- chlorofluorowodory.
Warto mieć też na uwadze, że czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzacjach, jak i w przemysłowych urządzeniach chłodniczych i innych powinny odpowiadać przyjętym normom.
Standardy czynników chłodniczych — jakie powinny zostać spełnione?
Stawiane czynnikom chłodniczym wymagania ujęte są w przepisach prawa i normach. Wśród powszechnych standardów należy wymienić przede wszystkim:
- odporność na wysokie temperatury i niskie temperatury;
- nietoksyczność;
- niepalność;
- obojętność chemiczną na tworzywa stosowane w produkcji klimatyzatora (to z kolei przenosi się automatycznie na trwałość danego urządzenia);
- nie wybuchowość;
- zerowy wskaźnik ODP, a więc czynnik nie może wpływać negatywnie na stan warstwy ozonowej;
- niski wskaźnik GWP, który ma ścisły związek z efektem cieplarnianym.
Chłodnictwo przemysłowe, jak i stricte domowe urządzenia nie mogą wykorzystywać związków, które mogłyby być w jakimkolwiek stopniu szkodliwe. Nic więc dziwnego, że czynniki chłodnicze muszą być o niskim współczynniku GWP oraz mieć zerowy wskaźnik niszczenia warstwy ozonowej, która dla naszej planety jest niesamowicie ważna.
Czynniki chłodnicze w innych sprzętach i branżach
Zastanawiasz się, gdzie jeszcze stosuje się czynniki chłodnicze? Poza tym, że występują w domowych chłodziarkach, w klimatyzatorach, znajdziemy je także w pompach ciepła wykorzystywanych do ogrzewania, jak i do chłodzenia.
Czynniki chłodnicze występują także w transporcie chłodniczym. Ma zastosowanie w handlu i usługach, ponieważ bardzo często występuje w urządzeniach chłodniczych, np. szafach, ladach czy witrynach.
W przypadku pomp ciepła wodnych odbierają ciepło zgromadzone w wodach w studniach głębinowych. Ciepło pozyskiwane jest poprzez przepompowanie wody ze studni aż do instalacji pompy. To w niej właśnie pracuje czynnik chłodniczy.
Jak widać, czynnik chłodniczy wykorzystywany jest bardzo często, w wielu urządzeniach i wielu branżach, dlatego nic dziwnego, że trzeba zwrócić szczególną uwagę, czy jest zgodny z wszystkimi przepisami. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://elgracool.pl/pol_m_Czynniki-chlodnicze-gazy-freony-109.html!
Komentarze