Dawid Ogrodnik, narodzony 15 czerwca 1986 roku w Wągrowcu, jest postacią o wyjątkowej barwie w polskim świecie filmu, teatru i telewizji.

Dawid Ogrodnik: wiek

Ile lat ma Dawid Ogrodnik? w 2023 roku skończył 37 lat

Dawid Ogrodnik: wzrost

Ile ma wzrostu Dawid Ogrodnik? 180cm

Dawid Ogrodnik: waga

Ile waży Dawid Ogrodnik? brak informacji

Dawid Ogrodnik: media społecznościowe

Dawid Ogrodnik: instagram.com/dawidogrodnikofficial/

Dawid Ogrodnik: facebook.com

Dawid Ogrodnik: biografia, kariera

Jego talent i oddanie sztuce zostały docenione niejednokrotnie. Dwukrotny zdobywca nagrody za najlepszą główną rolę męską oraz dwukrotny laureat nagrody za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to tylko wierzchołek góry lodowej. Ogrodnik również dwukrotnie triumfował podczas Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. Jego osiągnięcia artystyczne zostały uhonorowane również Nagrodą Paszport „Polityki” oraz Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.

Urodzony i wychowany w Wągrowcu, już jako dziecko zafascynowany był muzyką, ucząc się gry na klarnecie w Państwowej Szkole Muzycznej. W domu otaczano go jazzem, wprowadzając go w świat dźwięków m.in. Joshui Redmana czy Benny’ego Goodmana. Rodzeństwo Ogrodnika, Aneta i młodsza siostra, również miało zamiłowanie do muzyki.

Jego artystyczna podróż rozpoczęła się od zwycięstwa w ogólnopolskim konkursie muzycznym, a później kontynuowana była już poza rodzinne miasto, gdy w wieku 13 lat przeniósł się do Poznania. Tam zainteresował się teatrem pod wpływem wychowawczyni Anny Szymańskiej, która prowadziła grupę teatralną. Jego pasja do aktorstwa rozwijała się wraz z nauką w Liceum Muzycznym.

Po maturze wrócił do Wągrowca, gdzie założył agencję muzyczną i prowadził chór dziecięcy, ukazując wszechstronność swoich talentów. Niezrażony trudnościami, podjął próby dostania się na studia aktorskie, podróżując między różnymi uczelniami. W końcu znalazł swoje miejsce w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, gdzie rozwijał swój warsztat aktorski.

Jego kariera zawodowa rozwijała się wraz z rosnącym doświadczeniem. Od udziału w serialach telewizyjnych po debiut na scenie teatralnej, Ogrodnik nieustannie poszerzał swoje horyzonty artystyczne.

Jego wielki przełom nastąpił z debiutancką rolą w filmie „Jesteś Bogiem” Sebastiana Salberta, za którą zdobył wiele nagród i uznanie krytyków. Kolejne kreacje aktorskie w filmach takich jak „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy przyniosły mu jeszcze większe uznanie i rozgłos.

Ogrodnik jest nie tylko utalentowanym aktorem, ale również zaangażowanym człowiekiem. Jego uczciwość i oddanie sztuce są niewątpliwie inspiracją dla wielu. Odkrywając kolejne oblicza swojej sztuki na scenie teatralnej, w kinie i telewizji, Dawid Ogrodnik pozostaje jednym z najjaśniejszych gwiazdorów polskiej sceny artystycznej.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2022_Pol%E2%80%99and%E2%80%99Rock_-_Dawid_Ogrodnik_(04).jpg

Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz