Diego Maradona, urodzony 30 października 1960 roku w Lanús, w Buenos Aires, był argentyńskim piłkarzem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych w historii futbolu. Zdobył sławę swoimi niezrównanymi umiejętnościami piłkarskimi, niezwykłym talentem i kontrowersyjną osobowością.

Diego Maradona: wiek

Ile lat ma Diego Maradona? urodził się 30 października 1960 roku, więc w momencie swojej śmierci, 25 listopada 2020 roku, miał 60 lat.

Diego Maradona: wzrost

Ile ma wzrostu Diego Maradona? mierzył 165 cm wzrostu

Diego Maradona: waga

Ile waży Diego Maradona? w trakcie jego kariery często się zmieniała, ale przeważnie oscylowała w granicach 70-75 kg.

Diego Maradona: media społecznościowe

Diego Maradona: instagram.com/maradona/

Diego Maradona: facebook.com/DiegoMaradonaOficial/

Diego Maradona: biografia, kariera

Życiorys: Diego Armando Maradona urodził się w ubogiej dzielnicy Lanús w Buenos Aires. Już jako dziecko wykazywał niezwykłe zdolności piłkarskie. Jego talent został dostrzeżony w wieku zaledwie 8 lat, kiedy dołączył do młodzieżowej drużyny Los Cebollitas. W wieku 15 lat zadebiutował w seniorskim futbolu w drużynie Argentinos Juniors.

Maradona szybko stał się jednym z najbardziej obiecujących zawodników w Argentynie. Jego niezwykłe umiejętności przyciągnęły uwagę klubów z Europy, i w 1982 roku przeniósł się do FC Barcelona. Po dwóch sezonach przeniósł się do włoskiego klubu Napoli za rekordową wówczas kwotę transferu. To w Napoli Maradona osiągnął szczyt swojej kariery, zdobywając dwa mistrzostwa Włoch, Puchar UEFA oraz wiele innych trofeów.

Kariera: Diego Maradona jest najbardziej znany ze swoich występów w reprezentacji Argentyny, z którą zdobył mistrzostwo świata w 1986 roku. To mistrzostwo w Meksyku ugruntowało jego legendarną pozycję w historii futbolu. W tym turnieju zdobył niezapomniane gole, w tym ten słynny „Ręką Boga” oraz „Gol Stulecia”, który zaliczany jest do najpiękniejszych bramek w historii futbolu.

Obejrzyj w tym filmie legendarne gole Diego Maradony, legendy światowego futbolu.

Maradona kontynuował swoją karierę w wielu klubach na całym świecie, zanim zakończył ją w 1997 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej, próbował swoich sił jako trener, prowadząc różne zespoły w Argentynie i na świecie.

Diego Maradona pozostanie na zawsze w pamięci jako jedna z największych legend futbolu. Jego niezwykłe umiejętności, charyzma i kontrowersyjna osobowość uczyniły go postacią niezapomnianą dla milionów fanów na całym świecie. Mimo burzliwego życia pozostanie ikoną piłkarską, której wpływ na światowy futbol będzie trwał przez wiele lat. Jego dziedzictwo będzie kontynuowane przez kolejne pokolenia, które będą zachwycać się jego talentem i osiągnięciami.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mart%C3%ADn_Guzm%C3%A1n_con_Alberto_Fern%C3%A1ndez_y_Maradona_(cropped).jpg

Ministerio de Economía de la Nación, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz