Niektórzy operatorzy oferują bezpłatną rejestrację domeny. Gdzie jest jednak haczyk? Czy naprawdę można zarejestrować domenę za darmo, czy to tylko magnes na klientów? Uruchamiając stronę internetową, musisz wziąć pod uwagę pewne koszty – lista wydatków zawiera pozycje, które dość trudno zignorować. Konieczne jest opracowanie samego kodu źródłowego strony, wykupienie hostingu oraz domeny. Dlatego poszukiwanie oszczędności wydaje się dość – szczególnie w pierwszym etapie funkcjonowania serwisu. Czy jednak domeny za darmo będą dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach?

Na jakich zasadach można dokonać rejestracji domeny

Niektórzy operatorzy podają w swoich ofertach, że istnieje możliwość posiadania domeny za darmo. Jednak trudno nie podchodzić do nich z rezerwą.
W końcu utrzymanie domeny to koszt dla rejestratora domen. Dlaczego miałby oferować to za darmo? Jak to właściwie jest? Podobnie jak w przypadku rejestracji drogich domen, tak iw tym przypadku oferta ta wiąże się z pewnymi przejęciami. Nazwa domeny za darmo? Tylko przez pierwszy rok Po pierwsze – często koszt domeny jest wyświetlany tylko za pierwsze 12 miesięcy. Jeśli spojrzysz na koszty na kolejne okresy, z pewnością zauważysz , że na dłuższą metę domena wcale nie musi być taka tania.

Darmowe domeny? Uważaj na dodatkowe opłaty. Jednak nie jest to jedyne pytanie, które powinno być szczególnie interesujące. Istotne są również szczegóły związane z przeniesieniem domeny do operatora.

O co tak naprawdę chodzi? Cóż, jeśli zdecydujesz się przenieść domenę do innego operatora, będzie to zazwyczaj wiązało się z opłaceniem…następnej!
Więc jeśli zamierzasz zachować adres, ale chcesz zmienić operatora, nadal musisz zapłacić aktualną opłatę rejestracyjną. To sprawia, że przenoszenie z jednej domeny do drugiej jest znacznie mniej opłacalne.

Darmowa domena swojej strony internetowej – czy to możliwe?

W zdecydowanej większości przypadków darmowe domeny nie wymagają opłaty tylko za pierwsze rozliczenie. Jednak nie zawsze. Niektórzy rejestratorzy domen próbują z darmowymi domenami, które nie wymagają corocznego odnawiania. Czy to w ogóle możliwe? Te typy darmowych domen na zawsze są możliwe, ale zwykle obejmują trudne adresy i długie rozszerzenia. Taki adres internetowy to tak naprawdę subdomena operatora. Jak widać trudno, żeby tak całkowicie darmowe domeny były naprawdę przydatne do administrowania stroną internetową. Oczywiście można to potraktować jako rezerwę, ale to raczej zadziała w takim zastosowaniu.

Domena internetowa w pakiecie 

Darmowe domeny mogą być również łączone z innymi. W takiej sytuacji płacisz promocyjną cenę za pakiet usług i domena zostaje dodana. Możesz otrzymać tego typu bezpłatną domenę w pakiecie z:

  • hostingiem – domena i serwer u usługodawcy to całkiem niezłe połączenie. Ale pamiętaj, że nie musisz przechowywać swojego adresu hostingowego i w firmie. Warto sprawdzić, co się stanie, jeśli zdecydujesz się np. rezygnację z hostingu i przeniesienie domeny do innego operatora;
  • CMS – decydując się np. dla oprogramowania SaaS, czasami nie musisz martwić się o domenę. Po prostu kupujesz w ramach usługi plus, która obejmuje dostęp do CMS-a umożliwiającego sprzedaż online;
  • programem do tworzenia stron internetowych – w niektórych aplikacjach do tworzenia stron internetowych typu WYSIWYG, a także wybranych szablonach stron internetowych, istnieje możliwość otrzymania darmowej domeny w pakiecie. Należy pamiętać, że również w tej sytuacji należy dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty. Może się okazać, że kupowanie poszczególnych usług osobno w dłuższej perspektywie okaże się znacznie tańsze.
Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz