Wózki widłowe są niezbędne w każdym większym magazynie czy hali produkcyjnej. Takie pojazdy prosto z salonu mogą jednak kosztować nawet ponad 100 tysięcy złotych. Czy istnieją dofinansowania zakupu tego typu maszyn? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe środki?

Dofinansowanie na poprawę BHP z ZUS

Najpopularniejszą formą dotacji na zakup wózka widłowego i innych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i higienę pracy jest ta oferowana przez ZUS. Wówczas pojazdy do transportu bliskiego są traktowane jako sprzęt, który ma za zadanie ograniczyć przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników. Dofinansowanie jest dostępne dla wszystkich firm, niezależnie od ich branży i wielkości. Wysokość dotacji zmienia się jednak w zależności od liczby zatrudnionych osób:

  • 1-9 pracowników – 90% wartości wózka,
  • 10-49 pracowników – 80% wartości wózka,
  • 50-249 pracowników – 60% wartości wózka,
  • powyżej 250 pracowników – 20% wartości wózka.

Maksymalna kwota wsparcia finansowego wynosi 300 tysięcy złotych brutto.

Najwięcej środków otrzymają więc firmy, które zatrudniają najmniej pracowników. To dobra wiadomość dla początkujących przedsiębiorstw, które często nie mają środków, by zakupić nowy wózek widłowy po pełnej cenie.

Dofinansowanie na wózek widłowy elektryczny z UE

Mimo że dotacje od ZUS-u cieszą się największą popularnością, nie są one jedynym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na zakup wózka widłowego. Istnieje bowiem opcja skorzystania z dofinansowań unijnych. Mowa tu o programie „Europejski Fundusz Społeczny” (EFS), który jest częścią Europejskiego Obserwatoria Rynku Pracy. Obejmuje on wiele inwestycji, które mają za zadanie usprawnić transport wewnętrzny.

W przypadku dotacji z UE wysokość przyznanych środków zależy m.in. od budżetu na konkretne lata, rodzaju finansowanego przedsięwzięcia, wielkości firmy czy branży. Dofinansowanie obejmuje konkretne rodzaje pojazdów (zaliczone do kategorii 732 w Klasyfikacji Środków Trwałych), a także wymaga wykazania, jak zakup przyczyni się do realizacji celów programu. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Aby uzyskać dotację z UE, trzeba dopełnić bardziej skomplikowanych formalności niż w przypadku środków z ZUS-u. Z tego powodu większość przedsiębiorców decyduje się na wnioskowanie o finansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak uzyskać dofinansowanie wózka widłowego z ZUS?

Aby móc kupić wózek widłowy elektryczny taniej o nawet 90%, trzeba spełnić kilka warunków. Konieczne jest wypełnienie formularza, w którym należy wskazać szczegóły planowanej inwestycji oraz podstawowe informacje o firmie. Na bazie tych dokumentów ZUS decyduje o przyznaniu dotacji. Odbywa się to w drodze konkursu.

Wypełniając wniosek, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców. Dzięki takim osobom istnieje większa szansa na otrzymanie środków. Zadbają oni o to, by dokumentacja została uzupełniona i złożona poprawnie. Sprawdzą też, czy dana inwestycja kwalifikuje się do wybranego programu.

Komentarze

Dodaj komentarz