Edyta Anna Górniak urodziła się 14 listopada 1972 w miejscowości Ziębice, województwo Dolnośląskie. To polska piosenkarka, która zasłynęła pod pseudonimem„Edyta”. Jest jedną z nielicznych polskich artystek, której udało się zawojować międzynarodowe pozycje na listach przebojów. Edyta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych głosów w historii muzyki, dysponuje szeroką skalą wokalną, wynoszącą około czterech oktaw. Reprezentowała Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku z singlem To nie ja.

Edyta Górniak: wiek

Ile lat ma Edyta Górniak? w 2022 roku skończyła 50 lata.

Edyta Górniak: wzrost

Ile ma wzrostu Edyta Górniak? 175cm

Edyta Górniak: waga

Ile waży Edyta Górniak? Brak informacji

Edyta Górniak: media społecznościowe

Edyta Górniak: instagram.com/edytagorniak/

Edyta Górniak: facebook.com/profile.php?id=100044137164298

Edyta Górniak: biografia, kariera

Jej udział we wspomnianym konkursie muzycznym oznaczał start do sławy. W 1996 roku podpisała kontrakt w Londynie z wytwórnią EMI Music. Jej pierwszy międzynarodowy album „Edyta Górniak” został wydany, ale niestety dla niej nie z oczekiwanym sukcesem, sprzedając się poza granicami Polski w około 350 000 egzemplarzy. Singiel When You Come Back to Me zajął 13 miejsce w RPA.

W 1999 roku wyruszyła w trasę koncertową po całej Polsce, nagrywając swój utwór „Live ’99”. Po opublikowaniu dwóch kolejnych prac chwilowo wycofała się ze sceny, by zająć się swoim synem oraz rzekomą presją tabloidów w jej kraju.

W 2007 roku nagrała płytę EKG, niestety tylko na polski rynek. EKG to dyskoteka z polską muzyką liryczną, cygańskimi rytmami, r’n’b, popem, soulem i piosenkami w języku angielskim. Pierwszym singlem promującym album był List („A letter”), na którym znalazła się melodia z przeboju I Surrender, autorstwa Celine Dion. Od 2007 roku można ją również oglądać w każdą sobotę w Telewizji Polsat w programie Jak oni śpiewają, gdzie zasiada w jury.

Powrót do sukcesu po kilku latach względnych porażek nastąpił w 2008 roku singlem To nie tak jak myślę, który pojawił się w filmie pod tym samym tytułem, oraz EP-ką kolęd Zakochaj się na Święta w kolędach, wydaną w grudniu 2008 roku. W 2009 roku Edyta i Dariusz rozwiedli się, kończąc również wspólną wytwórnię płytową. W 2010 roku wystąpiła w polskiej wersji Look Who’s Dancing. Przez cały rok 2011 i 2012 montowała single ze swojego najnowszego pełnometrażowego albumu My, wydanego w lutym 2012. W tym samym roku wzięła udział w innym programie telewizyjnym, drugiej edycji w Polsce Bitwy chórów, w której zajęła czwarte miejsce z formacją chóralną reprezentującą swoje miasto, Opole. W tym samym roku powróciła do swojego kraju, by występować z tenorem Josepem Carrerasem. Już w 2013 roku nagrała klasyk Franka Sinatry My way, w duecie z Mattem Duskiem.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edyta_G%C3%B3rniak,_Polsat_Superhit_Festival_2023_13.jpg

Wojciech Pędzich, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz