Emma Stone, (ur. 6 listopada 1988 r. w Scottsdale, Arizona, USA), amerykańska aktorka znana ze swojego naturalnego uroku, ochrypłego głosu i zdolności przystosowania się do szerokiego zakresu ról.

Emma Stone: wiek

Ile lat ma Emma Stone? w 2023 roku skończyła 35 lat

Emma Stone: wzrost

Ile ma wzrostu Emma Stone? 168 cm

Emma Stone: waga

Ile waży Emma Stone? 52 kg

Emma Stone: media społecznościowe

Emma Stone: instagram.com/emmastoneoffl/

Emma Stone: facebook.com/EmmaStoneIT/

Emma Stone: biografia, kariera

Stone swoje najwcześniejsze doświadczenie aktorskie zdobyła występując w Valley Youth Theatre w Phoenix. Podczas pierwszego roku w szkole średniej przekonała rodziców, aby pozwolili jej przenieść się do Los Angeles, aby rozpocząć karierę aktorską. Ona i jej matka wynajęły tam mieszkanie, a Stone uczyła się w domu między przesłuchaniami. Jej pierwsza rola pojawiła się w 2005 roku, kiedy dostała rolę Laurie Partridge w The New Partridge Family, do proponowanego serialu telewizyjnego. Potem pojawiły się kolejne role telewizyjne, a w 2007 roku Stone zadebiutowała w filmie, grając z Jonah Hillem i Michaelem Cerą w komedii dla nastolatków Supersamiec. Stone nadal pojawiała się w podobnych filmach, z których najbardziej godnym uwagi był horror Zombieland (2009). W następnym roku Stone osiągnęła swoją pierwszą główną rolę w komedii dla nastolatków Easy (2010), jako licealistka, która udaje, że spała z przyjacielem gejem i różnymi innymi wyrzutkami społecznymi, aby nadać im patynę chłodu. Film okazał się przełomem jej kariery.

Stone pojawiła się wraz z Ryanem Goslingiem w dobrze przyjętej romantycznej komedii Crazy, Stupid, Love (2011), a następnie została obsadzona w roli Skeeter, aspirującej autorki, która przeprowadza wywiady z afroamerykańskimi pokojówkami (granymi przez Violę Davis i Octavię Spencer ) na temat ich doświadczeń związanych z pracą dla białych rodzin w filmie Tate Taylor The Help — jej pierwsze doświadczenie poza komedią. Następnie Stone zagrała dziewczynę Petera Parkera, Gwen Stacy, w filmach o superbohaterach Niesamowity Spider-Man (2012) i Niesamowity Spider-Man 2 (2014), a także ponownie zagrała ukochaną Goslinga w szeroko oglądanym filmie kryminalnym Oddział gangsterów (2013). Wystąpiła także z Colinem Firthem w Woody’ego Allena komedii romantycznej Magic in the Moonlight (2014).

Stone była nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę niestabilnej emocjonalnie córki głównego bohatera, granego przez Michaela Keatona, w filmie Birdman (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014). Jej debiut na Broadwayu w 2014 roku w roli Sally Bowles w Kabarecie zwrócił jednak uwagę reżysera Damiena Chazelle’a. Obsadził ją jako aspirującą aktorkę Mię, której słodko-gorzki romans z pianistą jazzowym Sebastianem (Gosling) tworzy fabułę musicalu filmowego La La Land (2016). Hipnotyzująca rola Stone przyniosła jej nagrodę BAFTA, Złoty Glob i Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

W 2017 roku Stone wystąpiła w Battle of the Sexes jako mistrzyni tenisa Billie Jean King w 1973 roku w meczu z Bobbym Riggsem ( Steve Carell ). Następnie ponownie połączyła siły ze swoim kostiumem Superbad Jonah Hill w miniserialu telewizyjnym Maniac (2018), w którym wcielili się w dwóch nieznajomych, którzy biorą udział w badaniu farmaceutycznym, które obiecuje zakończyć ich kłopoty. W tym samym roku Stone wystąpiła u boku Rachel Weisz w mrocznej komedii The Favourite, grali kuzynów rywalizujących o względy królowej Anny (Olivia Colman). Za swoją rolę Stone otrzymała trzecią nominację do Oscara. Następnie powtórzyła swoją rolę z Zombieland w kontynuacji z 2019 roku. Później użyczyła swojego głosu w animowanym filmie familijnym The Croods: A New Age (2020). W 2021 roku Stone zagrała tytułową rolę w Cruelli, komedii na o młodej Cruelli De Vil, jako złoczyńca z filmu Disneya Sto jeden dalmatyńczyków.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emma_Stone_at_Maniac_UK_premiere_(cropped).jpg

Patrick L., CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz