Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Mieścina ta słynie z żeglowania, ponieważ położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka każdego roku udaje się masa odwiedzających zainteresowanych czarem mazurskich okolic. Nieprzerwanie napływają też zawodnicy, uczęszczający do regionalnych komitetów, w których ćwiczy się różne sporty wodne. W mieście jest jednak masa innych zabytków, które powinno się zwiedzić podczas wycieczki w te tereny. Dowiedz się, jakie dzielnice miasteczka są nieprzeciętnie czarujące i wybierz się na podróż swoich snów.

Które miejsca warto zobaczyć w Giżycku?

Giżycko jest znane z ogromnej ilości terenów zadrzewionych. Niemałą część miejscowości zajmują bory, parki rekreacyjne oraz place. Są to punkty świetnie nadające się do odpoczynku na wolnym powietrzu. W granicach Giżycka znajduje się aż dziewięć pomników przyrody, z czego przeważająca część to pojedyncze, okazałe drzewa. Przy jeziorach można podziwiać malownicze porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Giżycku należą też zabytkowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Dzisiaj w zamku usytuowany jest hotel, w którym można przenocować kilka dni w trakcie pobytu w tej malowniczej krainie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która powstała w XIX wieku na polecenie króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie fascynująca, ponieważ była ona niezmiernie ważnym punktem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Aktualnie teren twierdzy jest zagospodarowany i dostępny dla podróżnych i maniaków historii militarnej. Oprócz normalnego zwiedzania lokalizacji z przewodnikiem w Twierdzy Boyen mają miejsce rekonstrukcje potyczek, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Interesującym miejscem na drogach Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z kilku tego typu instalacji w Europie. W sezonie wakacyjnym atrakcja przyciąga całe grupy zainteresowanych, którzy chcą obejrzeć moment obracania.

Giżycko – nie tylko na urlop

W Giżycku przemysł turystyczny ma duże znaczenie dla działalności całego terenu. Niemniej jednak ciągle rozwijają się inne sektory gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a zwłaszcza wykonywanie rozdzielni elektrycznych, lamp przemysłowych oraz światełek energooszczędnych w postaci klasycznych łańcuszków świątecznych. Rozwija się także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak zakład mleczarski, wytwórnia sękaczy oraz kilka zakładów piekarniczych. Pełną listę przedsiębiorstw istniejących w Giżycku błyskawicznie znajdziesz na stronie: https://gizycko.info.pl/. Wyróżnione są tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zainteresować się z katalogiem przychodnie Giżycko. Te miejsca mogą okazać się potrzebne w wielu wypadkach.

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne eventy, które ściągają tłumy zainteresowanych z każdego regionu państwa. Do najpopularniejszych uroczystości zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w ferie letnie. Władze miasta troszczą się też o rozrywkach młodszych osób i dzieci. Dostępne są ćwiczenia w sektorach tanecznych, muzycznych, aktorskich, artystycznych i zdjęciowych. Dla seniorów dobrymi zamiennikami mogą być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka regionalnych gazet oraz portali internetowych. Informacji z regionu rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

Komentarze

Dodaj komentarz