Hania Rani, właściwie Hanna Maria Raniszewska, urodziła się 5 września 1990 roku w Gdańsku. Jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej sceny muzycznej, znana jako pianistka, kompozytorka i wokalistka.

Hania Rani: wiek

Ile lat ma Hania Rani? w 2023 roku skończyła 33 lata

Hania Rani: wzrost

Ile ma wzrostu Hania Rani? brak informacji

Hania Rani: waga

Ile waży Hania Rani? brak informacji

Hania Rani: media społecznościowe

Hania Rani: instagram.com/haniarani/

Hania Rani: facebook.com/haniaranimusic/

Hania Rani: biografia, kariera

Swoją muzyczną drogę rozpoczęła w Gdańsku, gdzie ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego. Następnie kontynuowała swoje edukację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie zdobyła solidne podstawy muzyczne.

Jako Hania Rani, tworzy muzykę popularną, która zdobywała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Wspólnie z Dobrawą Czocher stworzyła projekt „Ciechowski klasycznie” i nagrała album „Biała flaga” z klasycznymi aranżacjami piosenek Grzegorza Ciechowskiego. W 2017 roku założyła duet „Tęskno” z Joanną Longić, co zaowocowało albumem „Mi” i Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Jej solowa kariera także rozkwitała. Debiutancki album solowy „Esja” zyskał uznanie krytyków i publiczności, co zaowocowało nagrodą Fryderyka w wielu kategoriach. Kolejne albumy, takie jak „Home” czy „Music for Film and Theatre”, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy.

Jednak osiągnięcia Hani Rani nie ograniczają się jedynie do dziedziny muzycznej. Jej kompozycje zaczęły być wykorzystywane w polskich filmach fabularnych, co dodatkowo poszerzyło jej krąg odbiorców. Ponadto, jej prace zostały docenione na międzynarodowych festiwalach filmowych, co świadczy o ich wyjątkowej wartości artystycznej.

W grudniu 2022 roku ukazała się książka „ciebie ode mnie” poetki Krystyny Miłobędzkiej, którą artystka opublikowała wraz z płytą, na której znalazły się kompozycje Hani Rani i wiersze czytane przez autorkę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w jej karierze był prawykonanie koncertu fortepianowego „Dla Josimy”, inspirowanego muzyką skomponowaną w warszawskim getcie przez Josimę Feldschuh. To wydarzenie, które miało miejsce w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie, stanowiło nie tylko hołd dla ofiar Holocaustu, ale także wyraz szacunku dla talentu młodej kompozytorki.

Hania Rani, laureatka Paszportu „Polityki” 2023 w kategorii „muzyka popularna”, pozostaje jedną z najbardziej inspirujących postaci na polskiej scenie muzycznej, kontynuując swoją artystyczną podróż z pasją i zaangażowaniem.

Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hania_Rani_Inntoene_02.jpg

Schorle, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz