Henryk Jerzy Chmielewski, znany szerzej jako „Papcio Chmiel”, urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie i zmarł 22 stycznia 2021 roku, również w Warszawie. Był polskim grafikiem, rysownikiem, publicystą oraz autorem kultowej serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Oprócz swojej działalności artystycznej, Chmielewski był także uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń.

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: wiek

Ile lat ma Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel? zmarł 22 stycznia 2021r. w wieku 97 lat

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: wzrost

Ile ma wzrostu Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel? brak informacji

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: waga

Ile waży Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel? brak informacji

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: media społecznościowe

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: instagram.com

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: facebook.com

Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel: biografia, kariera

Jego życie związane było ściśle z Warszawą. Urodził się w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 18/20, jednak budynek ten został zniszczony podczas wojny i nigdy nie został odbudowany. Chmielewski uczęszczał do miejscowych szkół, a podczas Powstania Warszawskiego służył jako żołnierz Armii Krajowej.

Po wojnie przeniósł się do Łodzi, gdzie podjął pracę i kontynuował naukę. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, a następnie pracował jako rysownik dla różnych czasopism. Jednak to jego seria komiksowa „Tytus, Romek i A’Tomek” przyniosła mu największą sławę i uznanie. Seria ta była niezwykle popularna i cieszyła się dużym zainteresowaniem czytelników.

Chmielewski otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swoją twórczość, w tym Order Uśmiechu, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Był również aktywnym uczestnikiem życia społecznego i politycznego, popierając różne inicjatywy i kandydatów.

Po śmierci został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, co świadczy o ogromnym szacunku i uznaniu dla jego dorobku artystycznego i patriotycznego zaangażowania.

Henryk Jerzy Chmielewski pozostawił po sobie nie tylko niezatarte ślady w polskiej kulturze, ale także w sercach wielu czytelników, którzy wciąż z przyjemnością sięgają po jego komiksy i czerpią z nich radość oraz inspirację. Jego twórczość będzie na zawsze ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Henryk_Jerzy_Chmielewski_(2016).JPG

Ja Fryta, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz