Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Inwestowanie na rynku kapitałowym zawsze wiąże się z ryzykiem. Jest jednak wiele sposobów, aby to ryzyko ograniczyć. Dużo zależy od tego, na jaki rodzaj aktywów się zdecydujemy.
Za najbardziej ryzykowne uchodzą fundusze inwestujące w akcje spółek publicznych, czyli takich, które są notowane na giełdzie. W ich wypadku musimy się liczyć po pierwsze z dużą zmiennością – ceny akcji ulegają codziennej fluktuacji, to znaczy mogą gwałtownie rosnąć lub spadać. Wynika to nie tylko ze specyfiki giełdy, prawa popytu i podaży, ale także reagowania inwestorów (czyli posiadaczy akcji) na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą, wysokość stóp procentowych, trendy ekonomiczne, wyniki wypracowywane przez spółki czy wydarzenia polityczne.
Jednak nie wszystkie fundusze akcyjne są tak samo ryzykowne. Jeśli w polityce inwestycyjnej zapisano, że inwestuje on przede wszystkim w duże podmioty o stabilnej sytuacji rynkowej i liderów branży, to wówczas ryzyko jest ograniczone. Notowania tych spółek są stabilniejsze niż w przypadku małych spółek. Mniejsze ryzyko ponoszą fundusze inwestujące na tzw. szerokim rynku – w duże spółki działające w różnych branżach – niż fundusze skoncentrowane na firmach jednej branży.
Jednak zgodnie z popularnym stwierdzeniem: „kto nie ryzykuje, nie pije szampana”, większe ryzyko oznacza możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu. Inwestor musi więc rozważyć, czy jest gotowy na taki wariant i jakie ryzyko jest w stanie zaakceptować.
Fundusze obligacji to mniejsze ryzyko
Mniejsze ryzyko wiąże się z funduszami dłużnymi, czyli takimi, które inwestują w instrumenty dłużne, przeważnie w obligacje. Dotyczy to przede wszystkim obligacji skarbowych, czyli papierów wartościowych emitowanych przez państwa. Nieco większe ryzyko dotyka z kolei obligacje korporacyjne, czyli papiery dłużne, których emitentem są firmy. Bywają okresy – tak było na przykład w Polsce w latach dziewięćdziesiątych – gdy obligacje korporacyjne były niemal tak ryzykowne jak akcje. Tyle że dawały nadzieję na uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż obligacje skarbowe. Zaletą funduszy dłużnych jest również ich większa niż w wypadku funduszy akcyjnych stabilność. Tu wahania wycen nie fluktuują tak bardzo, jak na rynku akcji.
Warianty ograniczenia ryzyka
Istnieje cały wachlarz rozwiązań, które mogą zmniejszyć ryzyko, a jednocześnie nie pozbawiać nas szansy na uzyskanie wyższej stopy zwrotu. Najprostszym rozwiązaniem są fundusze mieszane, czyli takie, które część kapitału inwestują na rynku akcji, a drugą część lokują w obligacjach skarbowych.
Innym rozwiązaniem jest zbudowanie własnego portfela inwestycyjnego, czyli podzielenie naszych oszczędności między fundusz obligacji, fundusz dużych spółek globalnych z szerokiego rynku i wreszcie fundusz małych, agresywnych spółek zdolnych wypracować wysoką stopę zwrotu w krótkim terminie.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym materiale marketingowym, ponosi wyłącznie inwestor.
Komentarze