Obowiązek złożenia tak zwanego PIT-u dotyczy zdecydowanej większości obywateli Polski. Co roku wielu z nich ma jednak problem z ich właściwym wypełnieniem. Z tego powodu zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby nieposiadające działalności gospodarczej, często zlecają wykonanie tej sprawy biurom rachunkowym. Każdy podatnik powinien mimo wszystko znać podstawowe formularze PIT-ów. Jakie są rodzaje PIT-ów i w jaki sposób należy je wypełnić? Podpowiadamy. 

Jakie są rodzaje rozliczeń PIT?

Najpopularniejszymi formularzami rozliczeniowymi na ten moment są PIT-36 oraz PIT-37. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób uzyskujących dochody bez pośrednictwa płatnika. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy posiadają własną działalność gospodarczą, ale również działalność nierejestrowaną. Na jego podstawie rozliczają się przedsiębiorcy w skali podatkowej. Zeznanie to nie dotyczy jednak tych osób, które korzystają z ryczałtu ewidencjonowanego.

Z kolei PIT-37 przeznaczony jest dla tych, którzy dochody otrzymują za pośrednictwem płatników. Powinni z niego korzystać jednak ci, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Sprawa tyczy się także emerytów oraz innych osobom, w przypadku których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. Powstaje teraz pytanie, jak rozliczyć PIT przez internet? Jest to bowiem najprostsza forma, dlatego coraz więcej osób z niej korzysta. Wszelkie formularze online wymagają wpisania odpowiednich danych, a system sam sumuje je wszystkie i przesyła do urzędu skarbowego.

PIT za okres 2022/2023 – do kiedy go rozliczyć?

PIT za 2022/2023 rok powinno rozliczać się za ubiegły rok, czyli w przypadku PIT 2022 rozliczenie następuje w 2023 roku. Dokładna data zależy w dużej mierze od rodzaju składanej deklaracji. W nowym roku za sprawą przepisów Polskiego Ładu niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą rozliczać się w innym terminie. Bez zmian pozostanie jednak termin 2 maja 2022 roku, który skierowany jest dla deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-36L oraz PIT-38. Zmieni się również termin składania PIT-28, czyli ryczałt oraz PIT-16A. Przedsiębiorcy na karcie podatkowej bądź opodatkowani ryczałtem zyskają zatem więcej czasu na rozliczenie. W ich przypadku nowy termin przypadnie na 2 maja 2023 roku.

Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu w całym 2022 roku obowiązywała nowa stawka podatku PIT, która została zmniejszona z 17% do 12% przy zarobkach do 120 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi już 10.800 zł oraz 32% nadwyżki. Wysokość podatku zależna jest bowiem od formy opodatkowania. Najpopularniejszym modelem jest skala podatkowa, którą objęte są, chociażby osoby zatrudnione oraz przedsiębiorcy, którzy wybrali ten rodzaj opodatkowania.

Komentarze

Dodaj komentarz