Od lat spłacasz kredyt frankowy i jest on sporym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu? Dobra wiadomość jest taka, że możesz spróbować się go pozbyć – unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich to zagadnienie popularne w ostatnich latach. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak przebiega i z czym wiąże się ta procedura w 2025 roku.
Co w praktyce oznacza unieważnienie kredytu frankowego?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://frankowy-kredyt.pl/, unieważnienie kredytu frankowego oznacza tyle, że umowa kredytowa jest nieważna – uznaje się, że nigdy nie została ona zawarta. Dla jej stron, o czym szerzej przeczytasz poniżej, wiąże się to z koniecznością wzajemnego rozliczenia. Z Twojej perspektywy, jako kredytobiorcy, unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich może być sposobem na uwolnienie się od toksycznego i kosztownego zobowiązania. Aby jednak tak się stało, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy w umowie występują klauzule niedozwolone.
Dlaczego klauzule abuzywne (niedozwolone) są tak istotne w kontekście kredytów frankowych? Od tego, czy w umowie kredytu frankowego zamieszczono takie zapisy, zależy możliwość wytoczenia powództwa przeciwko bankowi. To właśnie powoduje, że w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego często uczestniczą prawnicy – dzięki swojemu doświadczeniu i po zapoznaniu się z umową są oni w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe będzie unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich. Jeżeli tak, pozostaje jedynie wykonać dalsze kroki.
Z czym wiąże się unieważnienie kredytu frankowego?
Unieważnienie kredytu frankowego oznacza, że zarówno kredytodawca, jak i kredytobiorca muszą zwrócić sobie to, co od siebie otrzymali. W konsekwencji bank musi oddać klientowi otrzymane raty kredytu frankowego, a także wszelkie opłaty związane z uruchomieniem kredytu – np. prowizję. Z kolei klient musi zwrócić kapitał. Jednak następstw stwierdzenia, że kredyt jest nieważny, jest więcej. Należą do nich:
- usunięcie z księgi wieczystej nieruchomości hipoteki ustanowionej na rzecz banku;
- usunięcie danych kredytobiorcy z Biura Informacji Kredytowej;
- brak dalszych rat do spłaty.
Warto pamiętać, że bank nie zawsze musi zwrócić klientowi środki – zdarza się, że to kredytobiorca musi dopłacić. To kolejny powód, dla którego jeszcze przed pozwaniem banku warto skontaktować się z prawnikiem. Chociaż i w tej sytuacji unieważnienie kredytu może okazać się korzystne, warto mieć świadomość ewentualnych skutków, aby móc się na nie przygotować.
Jak ubiegać się o unieważnienie kredytu frankowego w 2025 roku?
O tym, czy umowa kredytu frankowego jest nieważna, rozstrzyga sąd w oparciu o przedstawione mu dowody. W praktyce ubieganie się o stwierdzenie nieważności kredytu we frankach oznacza wejście na drogę sądową. Ale przed przygotowaniem i wysłaniem do sądu pozwu trzeba jeszcze wykonać kilka kroków – w 2025 roku ubieganie się o unieważnienie kredytu frankowego przebiega w następujący sposób:
- Analiza umowy kredytowej. To pierwszy krok, który pozwala ocenić, czy zaistniały przesłanki do unieważnienia kredytu we frankach szwajcarskich.
- Złożenie reklamacji w banku. Jeżeli jako klient masz podstawy, aby starać się o stwierdzenie nieważności kredytu frankowego, to przed złożeniem pozwu skieruj do banku reklamację. Jednak nie ma się co łudzić – najpewniej zostanie ona odrzucona.
- Złożenie pozwu do sądu. W 2025 roku trzeba nieco poczekać na wyznaczenie daty pierwszej rozprawy. Co więcej, orzeczenie w pierwszej instancji często nie kończy sporu – bank korzysta z możliwości odwołania się od wyroku.
Chociaż uzyskanie prawomocnego i satysfakcjonującego orzeczenia nieco trwa, z pewnością warto dochodzić swoich praw. Z pomocą prawnika, który zna specyfikę kredytów frankowych i ich niedoskonałości, jest to dużo łatwiejsze.
Komentarze