Pomimo trudności związanych z zawirowaniami gospodarczymi rynek wtórny pojazdów w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością. Nie powinno zatem dziwić, że ten wyjątkowy potencjał przyciąga osoby, które obrót używanymi samochodami traktują jako okazję do łatwego zysku. A sposobności ku temu dostarczają niestety sami klienci, zaniedbując podstawowe zasady bezpieczeństwa, choćby poprzez zaniechanie kontroli pojazdu na podstawie numeru VIN. Jak ustrzec się przed zakupem wadliwego auta?

  • Co zawiera historia pojazdu?
  • CEPiK VIN – co to?
  • Co zawiera raport VIN?
  • Czy warto poznać pełną historię pojazdu?

Jak historia pojazdu chroni przed kupnem wadliwego samochodu? 

Współczesne technologie oraz stale rosnące umiejętności mechaników sprawiają, iż nawet z pojazdu będącego w opłakanym stanie da się zrobić prawdziwe dzieło sztuki. Niestety, zwykle są to zabiegi stricte kosmetyczne, jednak nieuczciwi handlarze zdają sobie doskonale sprawę z faktu, że większość potencjalnych klientów kupuje oczami. Co to oznacza?

Powabny błysk lakieru, oszałamiająca czystość wnętrza i wreszcie duża liczba robiących wrażenie dodatków sprawiają, że kupujący zupełnie zapominają, co tak naprawdę stanowi o wartości auta.

Komfort owszem jest bardzo ważny pod warunkiem, że samochód nie będzie musiał być przewożony na lawecie już kilka dni po zakupie. Może się bowiem okazać, iż pojazd miast stać się źródłem radości, będzie generatorem ogromnych kosztów serwisowych.

Jednak zdecydowanie poważniejszą sprawą są ukryte wady techniczne wynikające z nieudolnych przeróbek, korekty wskazań licznika, a nawet regeneracji auta po poważnej kolizji czy wypadku.

W takiej sytuacji jasnym staje się fakt, że pojazd nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa, co jest ogromnym zagrożeniem dla posiadacza samochodu oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zjawiska wykluczające pojazd z eksploatacji można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  1. Wady fizyczne – usterki techniczne, samochody powypadkowe, zmieniony przebieg;
  2. Wady prawne – sprzedaż pojazdu pochodzącego z kradzieży lub brak możliwości zarejestrowania samochodu.

Nikt świadomy powyższych faktów nie zdecydowałby się nabyć pojazdu obarczonego taką historią. Oto najprostsza odpowiedź na pytanie, jak historia pojazdu chroni przed kupnem wadliwego samochodu?

CEPiK VIN uchroni Ciebie i Twoich najbliższych przed przykrymi niespodziankami, jakie niesie za sobą pochopna decyzja o zakupie samochodu używanego, pochodzącego z niewiadomego źródła.

Czym jest CEPiK VIN? 

To usługa, umożliwiająca pełny dostęp do historii pojazdu, którą realizuje się przed zakupem. Potencjalny klient uzyskuje dostęp do danych z centralnej ewidencji pojazdów, dzięki czemu zyskuje pewność, że informacje przedstawione przez sprzedawcę są rzetelne, zgodne z informacjami w państwowej ewidencji (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Należy jednak wspomnieć, iż bezpłatne informacje z CEPiK nie uwzględniają pełnych danych dotyczących pojazdu. Dopiero oferta portali takich jak Autobaza.pl zapewnia pełny pakiet najbardziej przydatnych informacji, niezbędnych do poznania przeszłości auta, które zamierza się nabyć.

Co zawiera pełny raport historii pojazdu? 

Polskie przepisy stanowią ochronę kupujących w zakresie między innymi wad ukrytych. Jednak praktyka wskazuje, iż są to roszczenia niezwykle trudne do wyegzekwowania.

O wiele prościej jest zabezpieczyć się przed taką koniecznością, poznając historię pojazdu, który planuje się nabyć. Wszystko, co jest niezbędne do tego celu, można znaleźć poprzez sprawdzenie VIN.

Raport VIN zawiera między innymi:

  • Dane techniczne pojazdu;
  • Przebieg pojazdu;
  • Data produkcji;
  • Chronologiczna historia pojazdu;
  • Wyposażenie;
  • Sprawdzenie baz kradzionych pojazdów;
  • Informacje na temat szkód oraz kolizji;
  • Zdjęcia archiwalne pojazdu.

Czy to wystarczy? W znacznym stopniu jest to aż nadto wiedzy, by móc bez obaw zasiąść za kierownicą wymarzonego auta. Wystarczy znajomość numeru VIN oraz dostęp do sieci internetowej.

Komentarze

Dodaj komentarz