Jesień w tym roku szybko wytoczyła swoje najcięższe działa – nawet jeśli dni są słoneczne, to jest już znacznie chłodniej, a poranki bywają deszczowe lub niemal mroźne. To znak, że już najwyższy czas na sezonowe porządkowanie ogrodu. Co zrobić, aby przygotować go na nadejście chłodniejszej pory roku? Podpowiadamy, o jakich pracach warto pamiętać!

  1. Oczyszczamy trawnik

Dla niektórych grabienie liści to syzyfowa praca – codziennie pojawiają się nowe. Jednak kolorowy dywan z gałązek i obumarłych części roślin może być groźny dla naszego trawnika. Zalegająca warstwa ograniczy dostęp do powietrza i światła słonecznego, a stąd już krótka droga do gnicia. Warto wiedzieć, że niektóre fragmenty roślin mogą przenosić chorobotwórcze patogeny z zainfekowanych drzew i krzewów, dlatego lepiej je zebrać do większych worków na śmieci i przeznaczyć do utylizacji. Jeśli mamy pewność, że liście pochodzą ze zdrowych roślin, wykorzystajmy je jako wsad do kompostownika. Tutaj sprawdzą się także rozdrobnione gałęzie. I pamiętajmy – podczas wykonywania tego typu prac zakładajmy gumowe, wielorazowe rękawice, które ochronią nasze dłonie.

  1. Kosimy trawę

Skoro jesteśmy przy trawie, nie zapominajmy o jej koszeniu. To mit, że podcinanie trawnika kończy się latem – wprawdzie jesienią trawa rośnie wolniej, jednak nadal powinniśmy o nią dbać. Dwukrotne wykoszenie trawnika w ciągu miesiąca zazwyczaj wystarcza, aby zielony dywan zachował swoją kondycję. Pamiętajmy, aby przycinanie zakończyć na przełomie października i listopada, nie pozostawiając zbyt krótkich źdźbeł, które będą wystawione na przymrozek.

  1. Zabezpieczamy meble ogrodowe i letnie sprzęty

Nadzieja na ciepłe wieczory w październiku odeszła już dawno, dlatego przywitanie z jesienią to dobry moment na schowanie ogrodowych mebli do garażu. Niska temperatura mogłaby zniszczyć powierzchnię stołów, krzeseł i sof, dlatego zabezpieczmy je, okrywając specjalnymi płachtami. Porządkując strefę tarasu, nie zapominajmy o ogrodowych tekstyliach – kocach i miękkich poduszkach. Można je umieścić w większym worku na śmieci i wynieść w suche miejsce, gdzie spokojnie przetrwają zimę i się nie zakurzą.

– Porządkując ogród, warto stosować sprytne rozwiązania i korzystać z przedmiotów, które mamy pod ręką. Jako producent artykułów gospodarstwa domowego doskonale wiemy, że produktem, który ma wiele zastosowań, jest worek na śmieci. Świetnie sprawdzi się podczas porządkowania ogrodu, usuwania z podjazdu liści czy przeprowadzek. Model wiązany z powodzeniem wcieli się w rolę nietypowego, ale skutecznego, pokrowca np. na hamak czy parasol ogrodowy. Natomiast w wytrzymałym worku do zadań specjalnych w rozmiarze XXL zmieścimy rower czy hulajnogę, które nie będą nam potrzebne późną jesienią. Materiał ochroni nasze sprzęty przed zabrudzeniem i kurzem, aby w następnym sezonie wyglądały jak nowe – podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: korzystając z worków jako pokrowców, pamiętajmy o opisaniu tego, co znajduje się w środku. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, co mamy w danym miejscu i dużo szybciej zaaranżujemy taras, balkon czy ogród na wiosnę.

  1. Porządkujemy rabaty

Na samym początku zróbmy rekonesans – usuńmy chwasty i to, co pozostało po roślinach jednorocznych, a także zgniłe i chore liście czy gałęzie. Przed samą zimą warto także przekopać ziemię, wcześniej ją nawożąc obornikiem lub kompostem. W przypadku bylin oczyśćmy rośliny z uschłych pędów i liści, zostawiając nasienniki czy owocostany, które stworzą nie tylko ciekawą ozdobę pod pierzynką ze śniegu, ale będą także naturalnym karmnikiem dla ptaków. Nie zapominajmy o krzewach – usuńmy z nich połamane pędy i suche liście – i zimozielonych roślinach, które warto podlać przed nadejściem przymrozków.

  1. Zabezpieczamy rośliny na zimę

Warto trzymać rękę na pulsie i zacząć okrywać rośliny, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Niestety przy dobrej pogodzie w naszych kopczykach i osłonach mogą pojawić się gryzonie. Czym okrywać rośliny? Możemy wykorzystać korę, gałęzie, a przy delikatnych roślinach – agrowłókninę. Warto także obwiązać sznurkiem krzewy, aby nadmiar śniegu nie połamał iglaków.

Na koniec pozostaje wyczyścić narzędzia ogrodowe i schować je, aby poczekały spokojnie na kolejny sezon w garażu lub ogrodowym domku. Tak przygotowany ogród na zimowe miesiące nie tylko będzie wyglądał schludnie, ale także odwdzięczy się pięknym wyglądem na wiosnę. Misja zakończona!

www.paclan.pl

https://www.facebook.com/paclanpl/

https://www.instagram.com/paclanpl/?hl=pl


Paclan. Robi różnicę każdego dnia. Marka należy do Cedo Sp. z o.o. – firmy, która od ponad 50 lat produkuje artykuły gospodarstwa domowego jednorazowego użytku, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Poza szerokim wyborem worków na odpady, ściereczek, gąbek i papierów do pieczenia, w ofercie można znaleźć także folie spożywcze, torebki na mrożonki oraz woreczki na pieluszki. Paclan zachęca do dbałości o środowisko naturalne – stworzył linię For Nature, którą tworzą ekologiczne artykuły do gotowania, pieczenia, sprzątania oraz worki na śmieci z materiału z recyklingu. Więcej informacji na http://www.paclan.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz