Jak zapewne zauważyłeś, podróżowanie samochodem kempingowym (słynna nazwa Vanlife) lub kamperem jest bardzo popularne! Tego typu pojazdy reprezentują wolność, autonomię, podróżowanie blisko natury. Wiele osób zainspirowało się tym rodzajem podróży w ciągu ostatnich kilku lat.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy, kampery czy samochody kempingowe wyraźnie nie są tanimi pojazdami i nie każdy ma chęć lub środki, aby go mieć. W tym miejscu wynajem kampera staje się interesujący. Wraz z rosnącą popularnością tego typu podróży powstało wiele firm oferujących wynajem profesjonalny i atrakcyjny.

W tym poście przedstawimy pełny przegląd różnych dostępnych opcji, jeśli chcesz wynająć samochód kempingowy lub kamper na następną podróż. Zacznijmy!

Po co w ogóle wynajmować samochód kempingowy, lub kamper?

Dla wolności, elastyczności i autonomii, które zapewnia ten sposób podróżowania: Kiedy podróżujesz furgonetką lub kamperem, masz dosłownie mały dom na kółkach, gotowy do zabrania Cię niemal wszędzie. Daje to pełną swobodę i elastyczność! Nie musisz planować wszystkiego z wyprzedzeniem, rezerwować noclegów i tak dalej. Pozwól kierować się swoimi pragnieniami i ciesz się posiadaniem w pojeździe wszystkiego, czego potrzebujesz! Obudź się pośród natury, nie spiesz się, eksploruj dogłębnie regiony… z kamperem ograniczają Cię tylko Twoje pragnienia!

  • Aby wypróbować Vanlife w kamperze: Nawet jeśli ten sposób podróżowania jest bardzo popularny, z pewnością nie jest dla wszystkich. Ograniczona przestrzeń, czasem podstawowy komfort, niekoniecznie do toalety, zawsze szukanie miejsc do spania itp… Vanlife ma nie tylko pozytywne strony! Jeśli nigdy nie podróżowałeś kamperem i chcesz wiedzieć, czy może on być odpowiedni dla Ciebie, wynajem jest dobrym sposobem na przetestowanie go.
  • Jesteś użytkownikiem okazjonalnym: posiadanie kampera lub samochodu kempingowego nie jest tanie! Pomiędzy utrzymaniem pojazdu a wyposażeniem, ubezpieczeniem, miejscem parkingowym… daje to pewien budżet roczny. Jeśli nie planujesz używać pojazdu dłużej niż 2-3 tygodnie w roku, niekoniecznie warto go kupować, można skorzystać z profesjonalnej firmy, oferującej wynajem kamperów.
  • Ekonomia wynajmu kampera: Wypożyczając można znaleźć dobrej marki pojazdy w niewygórowanej ofercie cenowej. Czyli budżetowo, ale z vanem czy kamperem będziesz miał środek transportu, nocleg, kuchnię, ewentualnie łazienkę… Chodzi o to, że oprócz ceny wynajmu pojazdu będziesz musiał opłacić gaz, jedzenie, ewentualnie 1-2 noclegi na polu namiotowym i tyle!
  • Aby przetestować różne samochody kempingowe przed zakupem: Jeśli zamierzasz kupić samochód kempingowy czy kampera i wahasz się między różnymi typami pojazdów (na przykład między kamperem o wysokości poniżej 2 m a wyższym vanem, kamperem, 4×4 lub bez, z namiotem dachowym lub bez…), wynajem jest najlepszym rozwiązaniem, aby mieć konkretne doświadczenie i dokonać świadomego wyboru.

Jaki rodzaj kampera wybrać do wynajmu?

Uważamy więc, że nie ma lepszego typu RV niż inny i że małe i duże kampery mają swoje zalety i wady . Twój ostateczny wybór będzie zależał od wielu rzeczy, takich jak na przykład liczba osób, cel podróży (zimny, gorący, górzysty kraj…), rodzaj drogi, poziom komfortu, jaki chcesz mieć, wymagana autonomia , Twoje pragnienia itp. Oto zalety i wady każdego typu pojazdu, które pomogą Ci wynająć ten, który będzie Ci najbardziej odpowiadał:

Zalety i wady kamperów to:

Zalety małych kamperówWady małych kamperów
– kompaktowy i łatwy w użyciu
– raczej dyskretny
– jeśli 4×4, może pojechać prawie wszędzie
– doświadczenie w jeździe
– niskie zużycie paliwa w najnowszym modelu
– łatwo zaparkować w dowolnym miejscu
– przechodzi pod słupkami wysokości
– kategoria samochodu dla opłat drogowych
– idealny dla 1-2 osób
– chodzenie na stojąco tylko wtedy, gdy namiot dachowy jest rozłożony
– zazwyczaj brak łazienki
– zwykle brak stałego łóżka
– mniej miejsca do przechowywania
– trochę mały od 3 osób wzwyż
– mniej odpowiednie, gdy pogoda jest zimna i deszczowa
– dość drogi stosunek ceny do komfortu
Zalety dużych kamperówWady dużych kamperów
– doświadczenie w jeździe
– raczej dyskretny
– jeśli 4×4, może pojechać prawie wszędzie
– wygodne spania
– łazienka
– nie trzeba ciągle wszystkiego przenosić
– nadaje się do podróżowania przez cały rok
– idealny dla maksymalnie 4 osób
– wszędzie trudniej zaparkować
– zużywa więcej benzyny
– droższe w opłatach drogowych
– W przypadku zabudowy niestandardowej należy zwrócić uwagę na ładowność, aby nie przekroczyć 3,5 tony (w Europie)

Wynajem kampera

Samochody kempingowe mogą mieć bardzo zróżnicowane rozmiary, od małego kampera z baldachimem (długość 5,4 m) do gigantycznych kamperów, które mogą mieć znacznie więcej niż 7 m długości (samochody Integral). Są również generalnie nieco szersze niż samochody dostawcze i mogą mierzyć ponad 3 metry wysokości. Więc to już inna rzecz do jazdy i prawdopodobnie nie będziesz mógł jechać wszędzie (manewrowanie w wioskach, parkowanie, tory…). Pamiętaj również, że w przypadku dużych kamperów o masie powyżej 3,5 tony będziesz potrzebować licencji dostosowanej do cięższych pojazdów w Europie.

Oczywiście rezygnując z łatwości jazdy, dostępności i dyskrecji zyskujesz dużo na komforcie. Kampery to prawdziwe małe mieszkania na kółkach ! Będziesz miał cały niezbędny sprzęt, przestrzeń w środku, wygodne łóżka, prysznic, dużą lodówkę i tak dalej. Idealny na rodzinne wakacje! Poniżej kilka przykładów pojazdów:

Zalety kamperówWady kamperów
– Komfort
– idealne dla rodzin
– duże boksy do spania
– możliwość posiadania kilku wygodnych łóżek
– łazienka
– nie trzeba ciągle wszystkiego przenosić
– nadaje się do podróżowania przez cały rok
– niezbyt kompaktowy i łatwy w użyciu
– zużywa więcej benzyny
– droższe w opłatach drogowych
– mało dyskretny
– ograniczona ładowność do 3,5t (w Europie)

Komentarze

Dodaj komentarz