Filcowanie to bobby cieszące się rosnącą popularnością wśród osób zainteresowanych rękodzielnictwem. Praca w tej dziedzinie pozwala na wykonywanie biżuterii, figurek, a nawet elementów ubrań takich jak na przykład szale. Tym artykułem chcielibyśmy przybliżyć Was do rozpoczęcia swojej przygody z filcowaniem.

Filc — co to takiego?

Filcem nazywamy materiał, którego strukturę stanowią zbite masy splątanych włókien. Najlepiej sprawdza się stosowania włókna pochodzenia zwierzęcego, czyli wełny lub sierści. Filcowanie jestem procesem, który umożliwia uzyskanie zwartego materiału, dzięki wykorzystaniu wełny, która możemy uciskać, rolować, a nawet ubijać. Wszystko to w celu nadania odpowiedniej struktury. Filcowanie zwane jest również jako spilśnianie i pozwala na uzyskanie różnorodnych wzorów i kompozycji — od prostych wykonów po skomplikowane konstrukcje 3D.

Co jest potrzebne do filcowania?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z filcowaniem, z pewnością musisz uzbroić się w niezbędne materiały, które umożliwią Ci wykonanie swoich pierwszych prac.

Materiał bazowy

Idealnym materiałem sprawdzającym się podczas filcowania jest wełna czesankowa, która kupujemy przeważnie na wagę. Jest ona łatwo dostępna w pasmanteriach oraz w sklepach internetowych. Możemy kupić wełnę pochodzącą z polskich owiec, lub zdecydować się na znacznie droższy zakup, jakim jest wełna z merynosa australijskiego, hiszpańskiego, peruwiańskiego, a także z alpaki czy wielbłąda. Dla osób, które dopiero zaczynają, wydaje nam się, że nie ma potrzeby kupowania drogich materiałów. Na to przyjdzie jeszcze pora, gdy będziemy już mogli pochwalić się nabraniem odpowiedniej wprawy.

Igła do filcowania

Niezbędne narzędzie, bez którego nie ma mowy o filcowaniu to oczywiście specjalne igła z wypustkami. Nie ma tutaj mowy o skorzystaniu ze zwyklej igły do szycia, ponieważ ma ona zupełnie inną budowę. Igła do filcowania posiada specjalne zadziory, które pozwalają na wciąganie włókien wełny do środka oraz mieszania kolorów. Na rynku znajdziecie ogromny zasób igieł do filcowania które różnią się od siebie rozmiarami. Małe igły idealnie współpracują podczas precyzyjnych prac z niewielkimi elementami. Duże i grube igły świetnie radzą sobie przy robieniu podstawowych form. Mamy jeszcze igły średnie, z których korzysta się podczas wstępnego igłowania oraz utwardzania figurek. Przydatną radą będzie zakupienie drewnianego lub plastikowego uchwytu, w którym zamocujemy jedną lub więcej igieł w zależności od waszych potrzeb.

Podkładka do filcowania

Podkładka do filcowania świetnie sprawdza się podczas przytwierdzania naszych wykonów do podłoża oraz zabezpieczają igłę przed jej złamaniem. Warto posiadać ją w swoim przyborniku. Podkładka taka to nic innego jak miękka gąbka o grubości kilka mm, podkładka z filcu lub pianki. Osoby początkujący mogą na początek skorzystać nawet z gąbki do naczyń lub styropianu.

Jak zacząć przygodę z filcowaniem?

W celu nauki filcowania możemy skorzystać materiałów szkoleniowych dostępnych w internecie. Mogą być to np. tutoriale na YouTube które doskonale wprowadzą was do tej tematyki. To świetna opcja, która nie wymaga od Was użycia budżetu finansowego. Osoby, które chciałby oddać się indywidualnej opiece, doświadczonych szkoleniowców mogą zapisać się na płatne warsztaty filcowania. Cena takich kursów jest zależna od wielu czynników takich jak miejsce odbycia się kursu czy zakresu przekazanej wiedzy. Mimo to nie mówimy tutaj o jakiś wygórowanych kwotach, a przystąpienie do profesjonalnego kursu na pewno przełoży pozytywnie się na szybkość przyswajanej wiedzy.

Podsumowanie

Techniki filcowania pozwalają na tworzenie przeróżnych wykonów. Jeżeli z czasem nabierzecie wprawy, wasze umiejętności pozwolą wam wykonywać elementy odzieży lub dodatki do niej. Będziecie nawet w stanie naprawiać uszkodzone materiały. Zabierając się za to hobby, pamiętaj o spokoju i cierpliwości, które będą Wam potrzebne, zwłaszcza na początku. Nikt nie powiedział, że początki będę łatwe, ale liczy się dobra zabawa!

Komentarze

Dodaj komentarz