Wyłożenie własnych pieniędzy na inwestycje w przedsiębiorstwo to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Na szczęście nie trzeba mieć dużych oszczędności, żeby zmodernizować i rozwinąć firmę. Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie pomysłów biznesowych. Warto poznać je już teraz.
Brak wolnych środków to nie powód do zaniechania inwestycji w firmę. Różne sposoby finansowania umożliwiają ciągły rozwój przedsiębiorstwa, np. poprzez nowe maszyny, urządzenia czy samochody.
Dlaczego dbanie o rozwój firmy jest tak ważne?
Przedsiębiorcy, którzy wdrażają zmiany w funkcjonowaniu swojej organizacji, dotrzymują kroku konkurencji. Śledzenie poczynań rywali z branży oraz własna inwencja mogą dać jeszcze więcej, czyli pozycję lidera na rynku danych produktów albo usług.
Przykładem dobrej inwestycji jest wymiana maszyn na nowocześniejsze egzemplarze. Dzięki nim pracownicy mogą wykonywać obowiązki szybciej. W rezultacie zrobią więcej w ciągu jednej zmiany. Lepsza produktywność ma szansę przełożyć się na wyższe zyski niezależnie od branży, w jakiej działa firma.
Dbanie o rozwój firmy może przyjąć formę inwestycji w ekologiczne źródła energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu siedziby przedsiębiorstwa pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd. Długofalowo oszczędności przyniesie też wymiana floty samochodów na elektryczne. W ten sposób przedsiębiorca ograniczy wydatki na paliwo.
Leasing – narzędzie finansowe wspomagające rozwój firm
Dobrym rozwiązaniem dla biznesu jest leasing. Istnieją dwie formy tego typu finansowania. W modelu operacyjnym przedsiębiorca dostaje wybór – po zakończeniu umowy może zachować sprzęt lub pojazdy (wykupić je na korzystnych warunkach) lub oddać je firmie leasingowej. W wariancie finansowym przedmioty automatycznie przechodzą na własność leasingobiorcy.
Łatwa dostępność leasingu sprawia, że mogą z niego skorzystać nawet firmy z krótkim stażem na rynku, np. start-upy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponadto wybór dobrej oferty pozwala dostosowywać wysokość rat do bieżących potrzeb biznesu – można zmieniać ją nawet kilka razy w ciągu roku.
Przy pomocy leasingu można wyposażyć przedsiębiorstwo w samochody, zarówno osobowe, jak i dostawcze czy ciężarowe. Oprócz tego leasingodawcy proponują klientom komputery stacjonarne i laptopy, drukarki, skanery oraz serwery. Oferty obejmują także oprogramowanie, maszyny, sprzęt medyczny i urządzenia wytwarzające zieloną energię.
Inne sposoby na sfinansowanie pomysłów biznesowych
Kolejna metoda na opłacenie inwestycji to kredyt. Duża liczba ofert banków pozwala przedsiębiorcom wybrać czas spłaty zobowiązania. Wśród propozycji znajdują się zarówno te z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym. Osobom, które nie prowadzą rachunku w polskim złotym, banki proponują kredyty w wielu popularnych walutach.
W sfinansowaniu pomysłów biznesowych pomagają też dotacje. Warto sprawdzić, co proponują urzędy pracy oraz Polski Fundusz Rozwoju. Pieniądze można pozyskać także z Unii Europejskiej. Niekiedy środki wykładają inne firmy – w zamian za udział w zyskach z inwestycji donator może zgodzić się na czasowe wsparcie przedsiębiorcy.
Zewnętrzne źródła finansowania kluczem do rozwoju firmy
Kto się nie rozwija, ten się cofa – ta maksyma dobrze oddaje potrzebę inwestowania w firmę. Na szczęście istnieje kilka ścieżek finansowania pomysłów na rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki nim sukces biznesowy bez nadmiernych wydatków staje się znacznie bardziej prawdopodobny.
Komentarze