Jerzy Kryszak, urodzony 24 kwietnia 1950 roku w Kaliszu, to niekwestionowany polski talent sceniczny. Jego wszechstronność artystyczna rozciąga się od teatru po film, od dubbingu po kabaret. W młodości, w latach 1964–1968, uczęszczał do prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Asnyka w swoim rodzinnym Kaliszu.

Jerzy Kryszak: wiek

Ile lat ma Jerzy Kryszak? W 2023 roku skończył 73 lata

Jerzy Kryszak: wzrost

Ile wzrostu ma Jerzy Kryszak? brak informacji

Jerzy Kryszak: waga

Ile waży Jerzy Kryszak? brak informacji

Jerzy Kryszak: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/jerzykryszakfotografia/

Facebook: facebook.com/solistakabaretowy/

Jerzy Kryszak: biografia, kariera

W 1974 roku Jerzy Kryszak ukończył studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, otwierając sobie drzwi do kariery aktorskiej. Jego debiut miał miejsce w krakowskim Teatrze Słowackiego, gdzie wcielił się w rolę Króla w spektaklu „Metafizyka dwógłowego cielęcia” w reżyserii Jerzego Golińskiego. Po pewnym czasie, w 1978 roku, przeniósł się do warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie w 1983 roku zachwycił widzów swoją interpretacją postaci Hamleta.

Swoje aktorskie umiejętności doskonalił także na wielkim ekranie. Zadebiutował w dramacie wojennym „Ocalić miasto” (1976) Jana Łomnickiego oraz w filmie biograficznym „Dagny” (1976) Haakona Sandøya, gdzie opowiadał historię życia Dagny Juel. Niezapomnianą rolą okazała się postać Ryśka Przybylskiego w kultowym filmie „Wodzirej” (1977) w reżyserii Feliksa Falka. Kryszak udzielał swojego talentu również w produkcjach takich jak „Aktorzy prowincjonalni” (1978) Agnieszki Holland, „Wyroku śmierci” (1980) Witolda Orzechowskiego czy „Thais” (1983) Ryszarda Bera. Jego osiągnięcia na ekranie zostały docenione Nagrodą II stopnia Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za wybitne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru Telewizji.

Jerzy Kryszak nie ograniczał się tylko do teatru i kina. Zdobył serca telewidzów jako doktor Zdzisław Kołek w kultowym serialu komediowym „Alternatywy 4” (1983) Stanisława Barei. W początkach lat 90. XX wieku zdecydował się na rozstanie z teatrem i podążył ścieżką artysty kabaretowego oraz osobowości telewizyjnej. W 1991 roku odebrał prestiżowego Wiktora dla osobowości telewizyjnej i przez lata prowadził kabaret polityczny „Polskie zoo” (1991–1994).

Jego talent i poczucie humoru zdobyły ogromną popularność, a widzowie mogli delektować się jego występami w programach takich jak „HBO na stojaka!” (1998) Janusza Zaorskiego czy „Mój pierwszy raz” (2005–2007) oraz „Dzień kangura” (2007) z udziałem Agaty Młynarskiej w Polsacie. Współtworzył także programy rozrywkowe, w tym „Uważaj na kioskarza” (2009) w TVP2.

Jednak talent Jerzego Kryszaka nie ogranicza się tylko do aktorstwa i kabaretu. Z powodzeniem podjął się dubbingu, użyczając swojego głosu w różnych produkcjach filmowych, w tym „Stuart Malutki 2” (2002), „Iniemamocni” (2004), „7 krasnoludków – historia prawdziwa” (2004), „Zebra z klasą” (2005), „Kurczak Mały” (2005), „Auta” (2006), „Asterix na olimpiadzie” (2008), „Auta 2” (2011) czy „Pszczółka Maja” (2014).

Nie tylko jako aktor, ale także jako artysta fotograficzny, Jerzy Kryszak zdobył uznanie. Jego wystawy fotograficzne, takie jak pierwsza w Muzeum Okręgowym w Toruniu w grudniu 2016 roku, przyciągnęły uwagę swoimi fascynującymi zdjęciami owadów i kwiatów. To właśnie wtedy został wyróżniony i nagrodzony w konkursie fotograficznym „Na ścieżkach natury”, zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu.

Kolejna wystawa, zatytułowana „Scena na dole, czyli na czworakach”, miała miejsce od 8 marca do 5 kwietnia 2020 roku w Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Na tej wystawie Kryszak zaprezentował aż 50 fotografii, kontynuując swoją pasję ukazywania piękna natury, szczególnie owadów i roślin.

Przez życie prywatne Jerzego Kryszaka towarzyszyły zmiany i nowe związki. Po pierwszym małżeństwie z Anną Chitro, Kołkową z serialu „Alternatywy 4,” przyszedł czas na rozstanie. Kolejnym etapem była związek z Tatianą Kołodziejską, z którą ma syna Pawła. Następnie, Jerzy związał się z Agnieszką Kryszak, z którą ma synów: Kubę i Kamila.

Jerzy Kryszak to artysta wszechstronny, którego talenty i pasje kontynuują inspirować i bawić pokolenia widzów, zarówno na scenie, w kinie, jak i w świecie fotografii.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jerzy_Kryszak_2_(38084128882)_(cropped).jpg

Fryta 73, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz