Większość firm prowadzących działalność sprzedażową musi być wyposażona w kasę fiskalną. Jest ona niezbędna do prowadzenia sprzedaży w sposób legalny. Obecnie, prócz klasycznych urządzeń tego typu, na rynku dostępne są również kasy fiskalne online. Jak działają i którzy przedsiębiorcy powinni się w nią wyposażyć? 

Kasa fiskalna online — jak działa? 

Kasa fiskalna to urządzenie, którego zadaniem jest rejestrowanie obrotu, podatku dochodowego i podatku VAT ze sprzedaży detalicznej. I zarówno tradycyjne kasy, jak i te online, spełniają właśnie to podstawowe zadanie. Te drugie pojawiły się na rynku jednak całkiem niedawno, a już teraz korzysta z nich naprawdę wielu przedsiębiorców. Czym więc różnią się kasy fiskalne online od tych tradycyjnych? Czy są od nich lepsze? 

Kasa fiskalna online różni się od zwykłej przede wszystkim sposobem działania. W przeciwieństwie do tradycyjnej, pozwala na zdalną komunikację z podmiotami nadzorczymi. Tym samym, pracownicy Urzędu Skarbowego nie muszą przeprowadzać żadnych kontroli osobiście, na miejscu prowadzenia działalności. Cała ta procedura odbywa się w tym przypadku bezkontaktowo. System, w który wyposażona jest kasa online, rejestruje bowiem wszystkie dane dotyczące sprzedaży i przesyła je do Centralnego Repozytorium Kas. Dotyczy to między innymi paragonów, raportów dobowych, czy też wszelkich druków niefiskalnych. Upoważnione organy mają natomiast stały i bezpośredni wgląd do tych informacji. 

Dużą zaletą kas fiskalnych online jest również automatyczna aktualizacja. Ich oprogramowanie pobiera ją samodzielnie, bezpośrednio ze strony producenta, dzięki czemu nie trzeba o tym pamiętać. 

Jednak mimo wcześniej wymienionych różnic, kasa fiskalna online działa niemal tak samo, jak ta tradycyjna. Jej obsługa jest bardzo podobna. W związku z tym wymiana kasy na nową nie wiąże się z koniecznością odbywania żadnych dodatkowych szkoleń. 

Kasy fiskalne online — gdzie się sprawdzą? 

Kasa fiskalna online to urządzenie, które można wykorzystać właściwie w każdej firmie. Jeśli lubi się korzystać z nowoczesnych rozwiązań, to jest to doskonały wybór. Szczególnie jeśli chcemy uniknąć wizyt Urzędników Skarbowych. Mając kasę online, nie trzeba w ogóle o tym myśleć. 

Warto mieć jednak na uwadze, że są przypadki, w których zakup i zastosowanie kasy fiskalnej online nie jest dobrowolny, a przymusowy. Od stycznia 2020 roku niektórych podatników dotyczy obowiązek rejestrowania sprzedaży właśnie na takich kasach. Jest to regulowane prawnie w przypadku dwóch grup osób prowadzących działalność. Pierwszą są podmioty, które świadczą usługi mechaniki samochodowej, a także prowadzą stacje paliw i punkty przeglądów technicznych pojazdów. Druga grupa to natomiast:

  • placówki gastronomiczne
  • placówki oferujące krótkoterminowe zakwaterowanie
  • fryzjerzy 
  • firmy budowlane
  • prawnicy 
  • lekarze 

Gdzie kupić kasę fiskalną online? 

Kasy fiskalne online cieszą się coraz większą popularnością. W swoich firmach wykorzystują je nie tylko przedsiębiorcy, którzy muszą to robić, ale też ci, którzy mają wybór. W związku z tym na rynku pojawia się coraz większy wybór takich urządzeń. Znajdziemy wśród nich modele o różnej wielkości, wadze, czy sposobie łączenia z siecią i ilością łączy. Dlatego też przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry i dobrać je odpowiednio do potrzeb firmy. 

A gdzie właściwie kupić taką nowoczesną kasę? Oczywiście w sklepie specjalizującym się w sprzedaży kas fiskalnych. Obecnie znajdziemy całkiem sporo takich, które działają online, co jest bardzo dużym ułatwieniem. 

Komentarze

Dodaj komentarz