W najbliższy czwartek – 22 września, na Wydziale Zarządzania UW ul. Szturmowa 1/3 w Warszawie – odbędzie się konferencja „Energetyka jądrowa – rozwiązania dla Polski”.

To pierwsza konferencja w Polsce na której spotkają się wszyscy dostawcy wielkoskalowego atomu. Podczas całodniowego wydarzenia zostaną zaprezentowane technologie jądrowe oferowane przez EDF, KHNP i Westinghouse, odbędzie się również dyskusja na temat SMR-ów.

Podczas kolejnych sesji dyskusje będą się toczyć wokół zagadnień takich jak łańcuch wartości, local content, budowa infrastruktury wspomagającej, a także bezpieczeństwo, środowisko i system licencji. Nie zabraknie również tematów związanych z budową zaplecza inżynierskiego, pozyskiwaniu kadr i współpracy biznesu z uczelniami.

Udział w konferencji potwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister Mateusz Berger odpowiedzialny za strategiczną infrastrukturę energetyczną. 

Szczegóły na stronie: nuclearconference.pl

Sponsor złoty: ENEA, ARP

Sponsor srebrny: PGE, KHNP, Westinghouse

Sponsor brązowy: PFR, KGHM, GE Hitachi, EDF

Patronat honorowy: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Warszawski oraz Klub Energetyczny. 

Idea konferencji jądrowej

Kryzys energetyczny, który w 2022 roku objął swym zasięgiem kolejne kraje pokazuje, jak rynek energii jest niestabilny i podatny na działania zewnętrzne. Uzależnienie poszczególnych krajów od węglowodorów w połączeniu z mało zróżnicowanym miksem energetycznym oraz słabo rozwiniętym rynkiem OZE jest szczególnie bolesne.

Wzrosty cen surowców energetycznych uderzają we wszystkich – począwszy od obywateli, przez biznes po przemysł energochłonny. Wszyscy zastanawiają się w jaki sposób zapewnić tanią energię elektryczną i cieplną. I choć głównym celem jest zabezpieczenie dostaw energii, to kwestia zmniejszenia emisyjności elektroenergetyki nadal pozostaje aktualna.

Polska staje przed olbrzymim wyzwaniem zbudowania nowego systemu elektroenergetycznego. Z jednej strony będą to odnawialne źródła energii (OZE) powiązane za kilka lat z wytwarzaniem zielonego wodoru, ale z drugiej strony potrzebne są stabilne zeroemisyjne źródła pracujące w podstawie systemu. Energetyka węglowa sukcesywnie będzie wygaszana a w jej miejsce powinny powstać bloki jądrowe.

Podczas pierwszej edycji konferencji „Energetyka jądrowa – rozwiązania dla Polski” przedstawione zostaną rozwiązania technologiczne oferowane przez EDF, KHNP i Westinghouse, rozmawiać będziemy na temat łańcucha dostaw, budowy infrastruktury, bezpieczeństwa i systemu licencjonowania.

Dyskusja dotyczyć będzie również rozwiązań SMR, którymi zainteresowane są polskie firmy szukające rozwiązań dostarczających tanią i bezemisyjną energię. Nie zabraknie również rozmów na temat współpracy biznesu ze światem nauki oraz budowy kadr dla energetyki jądrowej w Polsce.

Źródło informacji: Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania UW

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Komentarze

Dodaj komentarz