Konto bankowe dla młodzieży jest dedykowane dla nastolatków pomiędzy 13, a 18 rokiem życia. W tym wieku za konta bankowe w dużej mierze opiekę sprawują rodzice. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o konto dla młodzieży ranking.
Zalety posiadania konta bankowego dla nastolatków
Założenie konta jest nawet możliwe dla dzieci poniżej wieku 13 lat. Jednak te konta posiadają niewielkie możliwości, gdyż osoby je posiadające nie mają zdolności do czynności prawnych. Dodatkowo nie każdy bank chce, by tak młode osoby posiadały karty do płacenia czy korzystały z bankowości internetowej.
Ta sytuacja zmienia się po ukończeniu 13 roku życia i wtedy konto młodzieżowe jest już popularne. Osoba pomiędzy 13, a 18 rokiem życia nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z konta młodzieżowego można już korzystać w szerszym zakresie. Można używać karty płatniczej, wykonywać przelewy internetowe, dokonywać wypłaty gotówki. Takie konto dla młodych to większa swoboda oraz możliwości.
Rodzic może mieć kontrolę nad wydatkami, na przykład przy pomocy wprowadzenia limitów. Jednak nie musi już potwierdzać każdego przelewu, jaki wykonuje nastolatek. Prowadzenia konta jest bardziej komfortowe zarówno dla nastolatka jak i dla rodzica. Takie konto można też mieć w postaci aplikacji mobilnej, co ułatwia zakup biletów do komunikacji miejskiej.
Konto młodzieżowe – jakie jeszcze daje możliwości?
Korzystanie z karty stało się na przełomie ostatnich lat bardzo popularne, głównie za sprawą sklepów internetowych. Jest to kolejny powód, by założyć konto nastolatkowi. Młodzi ludzi często robią zakupy przez internet. Konto dla młodych daje nowe możliwości. Gdy nastolatkowi zabraknie pieniędzy, może poprosić o przelew rodzica.
Konto dla nastolatków można także traktować jako konto oszczędnościowe. Rodzic może co miesiąc wysyłać określoną kwotę pieniędzy, a następnie sprawdzić w historii, na co są one wydawane. Do otwarcia konta może zachęcić właśnie taki powód, czyli zapewnienie bezpieczeństwa. Prowadzenie konta będzie należało do nastolatka, lecz rodzic może na każdym etapie je kontrolować. Może sprawdzić, na co idą płatności mobilne. W przypadku gotówki rodzice nie wiedzą, na co idą pieniądze, a płatności online dają możliwość monitorowania. Otwarcie rachunku to też możliwość, by młody człowiek uczył się zarządzania finansami.
Założenie konta – na co zwrócić uwagę?
Konta dla młodzieży są znacznie popularniejsze od tych dla dzieci, dlatego jest ich zdecydowanie więcej. Wiele z kont można posiadać zupełnie za darmo i nie obowiązuje tutaj miesięczna opłata za kartę. Banki zachęcają młodych klientów, ponieważ w przyszłości, te osoby zaczną zarabiać i ich potrzeby się zwiększą.
W zdecydowanej większości nie ma potrzeb, by nastolatek miał comiesięczne wpływy na konto. Rzadko zdarza się, by tak młode osoby już pracowały. Czasami jednak banki wymagają jakiejkolwiek aktywności, by konto pozostało darmowe. Przy zakładaniu konta warto zwrócić uwagę na koszty wypłacania z bankomatów w Polsce i za granicą. Może się zdarzyć, że wypłata z obcych bankomatów będzie wymagała opłaty.
Kolejną kwestią, którą trzeba mieć na uwadze zakładając konto, jest wydawanie karty oraz jej odnawianie. Warto też dowiedzieć się, czy konto będzie mieć przypisaną aplikację mobilną. Wiele osób to właśnie na telefonie wykonuje większość transakcji czy sprawdza stan konta. Dobrze jest też zapytać, czy konto ma możliwość płacenia przez Google Pay.
Dla nastolatków ważny może być też wygląd ich karty. Jest to fajna opcja, ponieważ można poczuć się indywidualnie oraz wybrać coś we własnym stylu. Dobrze skorzystać z opcji konto dla młodzieży ranking i założyć konto w banku, który ma najlepszą ofertę dla młodych.
Komentarze