Zawód spawacza to bardzo trudna i wymagająca praca. Mając do czynienia z narzędziami emitującymi ciepło i różne rodzaje promieniowania musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak pomoże nam w tym maska spawalnicza i czym dokładnie jest? Na co uważać podczas wybierania przyłbicy do pracy, w jaki sposób prawidłowo ją użytkować i dbać o stan techniczny? Dlaczego zastosowanie ochrony głowy i twarzy podczas spawania jest tak ważne?
1. Czym jest maska spawalnicza?
2. Dopasowanie do wielkości głowy użytkownika i nie tylko – czym charakteryzuje się dobra maska spawalnicza?
3. Jak prawidłowo ustawić maskę podczas procesu spawania?
4. O czym pamiętać kupując środki ochrony do spawania?
Czym jest maska spawalnicza?
Jednym z największych wyzwań, jakie codziennie stają przed każdym spawaczem, jest ochrona twarzy – a w szczególności oczu – przed niekorzystnymi efektami działania spawarki. Podczas obróbki metali wieloma metodami spawania łukowego bardzo łatwo o drobne metalowe odpryski, które bardzo łatwo mogłyby poranić naszą twarz. Dodatkowo również jasność łuku oraz emitowane promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe sprawiają, że zasłonięcie głowy w czasie pracy jest sprawą bezdyskusyjną. Służy do tego specjalna maska – przyłbica spawalnicza, która zapewnia nam odpowiedni komfort i bezpieczeństwo w czasie wykonywania spawu.
Dopasowanie do wielkości głowy użytkownika i nie tylko – czym charakteryzuje się dobra maska spawalnicza?
Co do zasady możemy wybrać pomiędzy jednym z dwóch rodzajów masek – pasywnymi oraz automatycznymi. Te pierwsze cechuje prosta i lekka konstrukcja, a także łatwość użytkowania. Dodatkowo również możemy bez problemu samodzielnie zmienić ich filtr, gdy stary się już zużyje. Przyłbice automatyczne są bardziej zaawansowane i tym samym droższe, ale też umożliwiają użytkownikowi wykonanie pracy w bardziej komfortowych warunkach.
Aby dobrze dopasować maskę pod użytkownika, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dopasowanie do wielkości głowy to podstawa, dodatkowo istotne jest również szerokie pole widzenia. Współczesne przyłbice często posiadają wielostopniową regulację umożliwiającą lepsze dopasowanie maski do naszych potrzeb. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w filtr zasilany wewnętrznymi bateriami. Nie możemy również zapomnieć o dopasowaniu maski do wybranego rodzaju spawania. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://sklep.pomet-wronki.com.pl/sprzet-ochrony-osobistej,s1001,c16,pl.html.
Jak prawidłowo ustawić maskę podczas procesu spawania?
Maski pasywne nie posiadają regulacji filtra, w związku z tym jedyne, co musimy zrobić, aby chroniły nas przed szkodliwym promieniowaniem, to założyć je na twarz i dopasować, aby nie uciskały zbyt mocno. W przypadku przyłbic automatycznych mamy do wyboru kilka stopni regulacji zaciemnienia, co należy dostosować do wybranej metody spawania. Maska powinna dobrze przylegać do naszej twarzy, tak, aby chronić skórę przed opiłkami metali i nie dopuścić, aby jasność łuku spawania dotarła do naszych oczu bez przechodzenia przez filtr.
O czym pamiętać kupując środki ochrony do spawania?
Posiadanie samej maski spawalniczej to nie wszystko. Pamiętajmy, że filtry zużywają się i z czasem wymagają wymiany na nowe. Nie powinniśmy na nich oszczędzać, ponieważ jest to bardzo ważny element ochronny, który zapobiega uszkodzeniu naszego wzroku. Dlatego zawsze dbajmy o to, aby mieć filtr na wymianę, a także regularnie sprawdzajmy stan przyłbicy i nie wahajmy się jej wymienić, gdy zauważymy oznaki zużycia.
Komentarze