Co to jest optimum Pareta, czym właściwie jest PKB, kiedy rynek jest efektywny, wreszcie na czym polega wzrost gospodarczy? Dostępny jest już pierwszy wykład IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza, w którym dr Piotr Maszczyk z SGH wyjaśnia najważniejsze pojęcia ekonomiczne.

Prasowa Akademia Pieniądza, edycja IV to bezpłatne szkolenia dla dziennikarzy i influencerów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną. Projekt składa się z części online (pięciu wykładów z testami) oraz jednodniowego praktycznego warsztatu, który zostanie przeprowadzony dwukrotnie w Warszawie (do wyboru termin majowy i wrześniowy). Aby wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu, wystarczy zarejestrować się na https://akademia.pap.pl/.

Na platformie e-learningowej (akademia.pap.pl) właśnie został udostępniony tekst pierwszego szkolenia, które w przystępny sposób wprowadza w zakres tematyczny nauk ekonomicznych i pokazuje, w jaki sposób ekonomiści prowadzą swoje badania i formułują wnioski.

„W materiale zostały przedstawione najważniejsze pojęcia ekonomiczne, które pozwolą słuchaczom zapoznać się z imaginarium i instrumentarium ekonomii i tym samym przybliżą im nie tylko przedmiot badań, lecz również metody badawcze stosowane w tej dyscyplinie nauk społecznych. Jego najważniejszą część będzie stanowił zestaw terminów wraz z definicjami, który pozwoli słuchaczom lepiej zorientować się w treściach, które ukrywają się pod najczęściej wykorzystywanymi w dyskursie ekonomicznym określeniami” – pisze autor we wstępie.

Wyjaśnia też m.in., czym jest model ekonomiczny, czym zajmuje się ekonomia pozytywna i normatywna oraz czym różni się mikroekonomia od makroekonomii. Istotną część wykładu stanowi zestaw terminów wraz z definicjami, który pozwoli lepiej orientować się, co kryje się pod takimi określeniami ekonomicznymi jak: produkt krajowy brutto (PKB), inflacja, wzrost gospodarczy, optimum Pareta itp.

Autorem pierwszego opracowania jest dr Piotr Maszczyk z Katedry Ekonomii II Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Projekt „Prasowa Akademia Pieniądza, edycja IV” realizowany jest przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Szkolenie jest realizowane w okresie od stycznia do końca października 2022 r.

Program tematyczny projektu:

  1. Najważniejsze pojęcia ekonomiczne.
  2. Bank centralny – rola i znaczenie w czasie pandemii.
  3. Jak bezpiecznie oszczędzać i kupować w dobie cyberzagrożeń.
  4. Inwestowanie i oszczędzanie a otoczenie gospodarcze.
  5. Warsztat łowcy gospodarczych fake newsów.

Uczestnicy, którzy wezmą udział szkoleniu lub zaliczą komplet testów online dostępnych na https://akademia.pap.pl otrzymają certyfikat potwierdzający ukończenie czwartej edycji Prasowej Akademii Pieniądza.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Komentarze

Dodaj komentarz