Fryderyk Chopin to znany na całym świecie polski kompozytor i pianista. Chociaż trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby przynajmniej jednego jego utworu, nie każdy wie, że początkowo ten wybitny kompozytor wykazywał niechęć do muzyki. Wynikało to z bardzo wysokich oczekiwań jego ojca wobec młodego Chopina.

  1. Fryderyk Chopin i jego ojciec
  2. Droga do sławy Fryderyka Chopina
  3. Fryderyk Chopin: ciekawostki związane z genialnym kompozytorem
  4. Chopin i jego twórczość – od jakich utworów warto zacząć?

Okazuje się, że ciekawostek związanych z genialnym kompozytorem jest więcej. W związku z tym przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych informacji oraz ciekawostek na temat Fryderyka Chopina – jednego najwybitniejszych kompozytorów romantycznych.

Fryderyk Chopin i jego ojciec

Ojciec Chopina (Mikołaj Chopin) pochodził z Lotaryngii we Francji i od samego początku chciał, aby jego syn zrealizował niespełnione marzenia. Oznaczało to konieczność odniesienia sukcesu w muzyce. To właśnie z tego powodu Fryderyk przez długi czas czuł ogromną presję związaną z nauką gry na fortepianie. Szybko jednak odkrył, że muzyka staje się jego prawdziwą pasją, a co najważniejsze, ma wyjątkowe umiejętności i talent muzyczny.

Warto również podkreślić, że chociaż ojciec Chopina był surowy i bardzo wymagający, a przy tym kładł duży nacisk na edukację i rozwój swoich dzieci, to jednocześnie zapewniał im niezbędne wsparcie. Ponieważ był nauczycielem języka francuskiego, zadbał o to, aby Fryderyk nie miał problemów z posługiwaniem się tym językiem, co pomogło mu w późniejszej karierze, gdy Chopin wyjechał do Paryża. 

Droga do sławy Fryderyka Chopina

Chociaż to ojciec Chopina zadbał o to, aby przyszły kompozytor zaczął swoją przygodę z fortepianem już w wieku pięciu lat, to pierwszych lekcji udzielała mu matka. Następnie jego muzyczną edukacją zajął się Wojciech Żywny. Mogłoby się wydawać, że polski kompozytor będzie potrzebował wielu lat, aby zagrać coś naprawdę dobrego. W praktyce jednak pierwsze kompozycje napisał już w wieku 7 lat, a niedługo po tym zagrał debiutancki koncert, co miało miejsce w 1818 roku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, natomiast już w wieku 16 lat zagrał koncerty zagraniczne w Berlinie i Wiedniu.

Fryderyk Chopin: ciekawostki związane z genialnym kompozytorem

Jak przystało na ponadprzeciętną jednostkę, która od lat uważana jest za jednego najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej, w życiu Chopina nie brakowało interesujących przygód oraz nietypowych sytuacji. Przykładem może być niechęć do kobiet, która wynikała z konieczności przebywania w domu z trzema głośnymi siostrami. Jak widać, cała rodzina Chopina wywarła wpływ na jego życie.

Ciekawe jest również to, że chociaż swój pierwszy koncert kompozytor zagrał w bardzo młodym wieku, to w ciągu całego życia publicznie wystąpił jedynie około trzydziestu razy. Chopin preferował kameralne występy dla mniejszej publiczności, a we wczesnej młodości często grał w ciemności, ponieważ było to dla niego inspirujące. Więcej tego typu ciekawostek można znaleźć w artykule opisującym Fryderyk Chopin ciekawostki. Warto się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się, jakiej firmy był ulubiony fortepian Chopina, z kim Fryderyk Chopin zaręczył się oraz co, oprócz utworów Chopina, zostało po słynnym muzyku. 

Chopin i jego twórczość – od jakich utworów warto zacząć?

Najważniejsza jest jednak jego muzyka, na którą składają się między innymi mazurki, nokturny, preludia, etiudy, ballady i polonezy. Osobom, które dopiero zaczynają odkrywać twórczość polskiego kompozytora, można polecić Nokturn Es-dur Op. 9 Nr 2, czyli jedno z najpopularniejszych dzieł Chopina oraz Polonez As-dur, Op. 53 „Heroiczny”. Polonez ten stanowi doskonały przykład niesamowitych umiejętności muzyka do komponowania dynamicznych i rozbudowanych utworów.

Komentarze

Dodaj komentarz