Olej z nasion Cannabis sativa (konopi) jest pozyskiwany przez tłoczenie na zimno nasion w celu oddzielenia oleju z nasion od białka nasion. Tłoczenie na zimno to bezpieczna metoda ekstrakcji, która nie wymaga użycia chemikaliów i zachowuje zawartość składników odżywczych w całym procesie, który wytwarza olejek konopny.

Co zawiera olejek z nasion konopi?

Olejek konopny jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które stanowią 75-80% wszystkich tłuszczów. Zawiera przede wszystkim kwasy omega-6 (58,7-62,9%) oraz omega-3 (17,2-22%). Oba rodzaje występują w oleju konopnym w bardzo dobrym dla zdrowia stosunku około 3:1. Prawidłowy stosunek omega-6 do omega-3 w diecie człowieka powinien oscylować wokół tego poziomu.

Ponadto olejek konopny zawiera:

  • witamina E – alfa, beta, gamma i delta tokoferole są wspólnie określane jako  witamina E. W 100 ml oleju z nasion konopi znajduje się ich od 60 do 110 mg, przy czym najobficiej występuje gamma-tokoferol. Gamma-tokoferol jest najsilniejszym przeciwutleniaczem wśród tokoferoli.
  • karotenoidy – prekursory witaminy A. Olej tłoczony na zimno zawiera 3,1 mg karotenoidów/100 g.
  • fitosterole – 390-670 mg/100 g, z czego 70% to beta-sitosterol o udowodnionym działaniu regulującym lipidy,
  • polifenole – związki o właściwościach antyoksydacyjnych. Całkowity potencjał antyoksydacyjny oleju z nasion konopi jest wyższy niż oleju rzepakowego i uważanego za jeden z najzdrowszych, oleju lnianego.

Jak używać olejku konopnego?

Olejek konopny na różne dolegliwości można przyjmować doustnie, a na problemy skórne dodatkowo zewnętrznie. Do picia zaleca się dziennie 2 łyżki (30 ml) olejku z nasion konopi. Olejek z nasion konopi można nałożyć na watę, a następnie rozprowadzić cienko na całej twarzy lub punktowo nałożyć tylko na przebarwienia. Olejek pozostawić na twarzy na 2 minuty, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Olej konopny – właściwości prozdrowotne

Najlepiej zbadane właściwości olejku konopnego dotyczą jego pozytywnego wpływu na stan skóry. Doustne przyjmowanie olejku poprawia go u osób z atopowym zapaleniem skóry i egzemą. Za ten efekt odpowiadają kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z nasion konopi.

Uważa się, że dzięki zawartości kwasów tłuszczowych  olejek konopny działa wzmacniająco na skórę, a także zmniejsza jej przepuszczalność, suchość i podatność na infekcje. Jego właściwości antyoksydacyjne wspomagają procesy regeneracji skóry i ograniczają wpływ szkodliwych wolnych rodników pochodzących z otoczenia oraz wytwarzanych przez organizm. W rezultacie olej konopny może spowolnić procesy starzenia się skóry.

Olej z nasion konopi może być stosowany doustnie i zewnętrznie na skórę. Często mówi się, że nie zatyka porów, ale należy to przetestować na osobniku, zwłaszcza o skórze mieszanej i tłustej. Mimo to olej konopny może być bardzo cenny w leczeniu dermatologicznym dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym, przeciwutleniającym i odżywczym.

Inne właściwości oleju konopnego to:

  • działanie przeciwzapalne i redukcja markerów stanu zapalnego w organizmie,
  • obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi,
  • działanie przeciwzakrzepowe,
  • zmniejszenie ryzyka miażdżycy i innych chorób układu krążenia,
  • pozytywny wpływ na układ nerwowy i potencjalna rola w zmniejszaniu ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem,
  • składnik diety w profilaktyce nowotworów,
  • wzmocnienie układu odpornościowego.
Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz