Siła nabywcza i świadomość zakupowa Polaków zwiększyła się w ostatnich latach na tyle, że przekłada się to na dynamikę branży handlowej. Korzysta na tym rodzimy rynek outletów, który obecnie praktycznie nie różni się od swojego odpowiednika choćby w Niemczech. I co najważniejsze, outlety nie mają problemów ze znalezieniem najemców.

Najlepszym tego dowodem jest otwarte właśnie nowe skrzydło handlowe Designer Outlet Warszawa, położonego na granicy Warszawy i Piaseczna. „To nowy etap rozwoju naszego centrum, mamy 5,5 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, 30 nowych sklepów i wielki kryty garaż, który oferuje klientom dodatkowe 500 miejsc parkingowych” – mówi Katarzyna Ciemińska, centre manager Designer Outlet Warszawa. Z wynajęciem nowych powierzchni sklepowych nie było najmniejszego problemu. Sprzedały się właściwie od razu.

„Marki są bardzo zadowolone z polskiego rynku, który wykształcił stabilną, wewnętrzną (krajową) siłę nabywczą. A to zachęca kolejne światowe brandy do obecności na tym rynku – nie tylko w Warszawie, ale również w Gdańsku czy Krakowie. W naszym centrum mamy dużo nowych marek, zwłaszcza włoskich” – mówi Thomas Reichenauer, współzałożyciel i Managing Director ROS Retail Outlet Shopping – zarządcy obiektu. Jego firma zarządza outletami znajdującymi się zarówno na terenie Europy Zachodniej (m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Francja czy Niemcy), jak i Europy Centralnej (m.in. Polska czy Węgry).

„Rynek outletów w Polsce, ale i na przykład na Węgrzech, zrównał się z poziomem dojrzałych rynków europejskich, m.in. Niemiec. Jeszcze przed kilkoma laty różnice były zauważalne. Ale, jak sami Państwo możecie zobaczyć, z nowymi markami, które zawitały do naszego centrum, te różnice zanikają” – mówi Thomas Reichenauer. Podkreśla również, że siła nabywcza Polaków znacznie się zwiększyła. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z polskiego rynku” – dodaje.

Outlety to segment niszowy, ich udział w rynkach krajowych zazwyczaj nie przekracza 2 proc., w Polsce też jest podobnie. „Jednocześnie Designer Outlet Warszawa zaznaczył mocno swoją obecność na rynku w Polsce. Chcemy oczywiście, by pozostałe centra w Gdańsku czy Sosnowcu podążały dokładnie tą samą drogą” – mówi Thomas Reichenauer. Właściciel Designer Outlet przygotowuje się właśnie do budowy kolejnego obiektu, tym razem w Krakowie. Ukończenie inwestycji zaplanowano na 2023 rok.

Oczekiwania wobec drugiego półrocza 2021 roku są optymistyczne. „Już teraz, po otwarciu, notujemy wzrosty w porównaniu z poprzednim rokiem, zarówno, jeśli chodzi o wysokość miesięcznego koszyka zakupów, jak i liczbę odwiedzających. I oczywiście mamy nadzieję, że następny lockdown się nie powtórzy. To aktualnie nasza największa troska” – przyznaje Thomas Reichenauer.

Po rozbudowie Designer Outlet Warszawa oferuje szeroki wachlarz ponad 130 marek modowych i lifestylowych, a także unikalny wybór międzynarodowych brandów z segmentu premium.

„Nasze portfolio wzbogaciło się o marki z grupy premium, których coraz częściej szukają nasi klienci. Dzięki rozbudowie mamy obecnie w ofercie takie salony jak: Polo, grupa Max Mara, Twinset, Lacoste, Marco Polo, jak również marki biżuteryjne Tous, Swarovski, które uzupełniają ofertę centrum” – podsumowuje Katarzyna Ciemińska.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz