Należy wzmocnić istniejące przepisy i działania w zakresie nadzoru rynku, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich zabawek sprzedawanych na rynku UE, w tym z krajów spoza UE i przez internet – podkreślają europosłowie.

Regulacje, nad którym europosłowie będą debatować we wtorek i głosować w środę, będą dotyczyły kwestii kluczowych dla bezpieczeństwa zabawek na rynku UE. Poruszone zostaną takie tematy jak potrzeba ochrony dzieci przed niebezpiecznymi chemikaliami, wyzwania związane z nowymi technologiami wbudowanymi w zabawki oraz środki wzmacniające nadzór na rynku.

Podkreślając, że zabawki podłączane do sieci stwarzają nowe zagrożenia i mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa dzieci, ich prywatności i zdrowia psychicznego, europosłowie mają zachęcać producentów do włączenia mechanizmów bezpieczeństwa i ochrony do projektów zabawek np. w celu ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. Mają też zwrócić się do Komisji Europejskiej o uwzględnienie tych kwestii w prawodawstwie UE.

W odniesieniu do sprzedaży online, w projekcie sprawozdania stwierdzono, że platformy internetowe „powinny być zobowiązane do przyjęcia większej odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności z normami zabawek u nich sprzedawanych”, na przykład poprzez usuwanie niebezpiecznych zabawek i zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz