W ostatnich latach, gdy zwiększa się ryzyko kryzysu energetycznego, wzrasta rola ekologii, wszyscy szukamy odnawialnych źródeł energii. Jednym z urządzeń, jakie możesz zamontować w swoim domu jest pompa ciepła. Nie tylko dzięki niej możesz zapomnieć o wahaniach cen gazu czy prądu, nie tylko dołożysz swoją cegiełkę do ogólnego dbania o ziemię, ale także skorzystasz z rozwiązania godnego rzeczywistości obecnej oraz przyszłości. Czym jednak jest pompa ciepła? Jak działa? Jakie ma zalety? Gdzie kupić pompę ciepła?

Pompa ciepła – jak to działa?

Zacznijmy od podstaw. Pompa ciepła to jedno z odnawialnych źródeł energii w naszym domu, wspierające ekologię. Mówiąc w dużym uproszczeniu, pompa ciepła nie jest bezpośrednim źródłem energii, ale rodzajem przekaźnika. Ponieważ, nie produkuje energii, to również nie emituje szkodliwych spalin. Pompa ciepła korzysta z darmowej energii gruntu, powietrza lub wody i przekazuje ją do instalacji grzewczej w Twoim domu. 

A jak to działa dokładnie? Pompa, najpierw wyciąga ciepłe powietrze z dolnego źródła np. z gruntu, wody, powietrza czy ścieków. Następnie, tę energię przenosi do wnętrza budynku. Z uwagi na rodzaj źródła, wyróżnia się zatem gruntową pompę ciepła i powietrzną pompę ciepła.

Wszystko dzieje się, dzięki sprężarce w pompie ciepła, w której zachodzą różne przemiany fizycznie takie jak parowanie i skraplanie. To te procesy termodynamiczne sprawiają, że pompa może przekazywać energię z dołu do górnego źródła energii, czyli domowej instalacji grzewczej.

Zalety montażu pompy ciepła w domu

Korzystanie z pompy ciepła w domu ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie ekologiczne, nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Cały proces jest bezobsługowy, a sam montaż pompy niezwykle prosty. 

Pompa zapewnia nam niskie koszty eksploatacji, jest w pełni bezpieczna, może pracować w dowolnym pomieszczeniu. Żywotność pomp sięga 30 lat, a zajmuje ona tyle miejsca, co standardowa lodówka. 

Dodatkowo, pompy ciepła są niezawodne i podnoszą wartość finansową nieruchomości. Pompy ciepła są nie tylko ciche, ale także obniżają emisję dwutlenku węgla o 20%. Ponadto, decydując się na pompę ciepła, możesz skorzystać z dofinansowań unijnych. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł się cieszyć z niższych kosztów energii, nie tylko zyskasz na świadomości bycia ekologicznym, ale także otrzymasz dodatkowe środki na inwestycję w przyszłościowe rozwiązania. Z całą pewnością, takie rozwiązanie zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Zakup pompy ciepła – na co zwrócić uwagę i gdzie dokonać zakupu?

Decydując się na zakup pompy ciepła, warto dokładnie rozważyć wszelkie jej zalety, a także zapoznać się z ogólną wiedzą dotyczącą najpopularniejszych jej rodzajów w Polsce. 

Pompy ciepła charakteryzuje odczuwalny koszt inwestycji, jednak zwraca się on w postaci oszczędności w eksploatacji. 

Warto także rozważyć skorzystanie dodatkowo z instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu zasilisz pompę w energię z własnej instalacji. Jeśli nie wiesz, czy dla Twojego domu, warto kupować pompę ciepła, zawsze warto skorzystać z szerszej wiedzy i doradztwa w tym zakresie np. na stronie senegis.com

Co niezwykle istotne, warto wiedzieć, że pompa ciepła to urządzenie niemal uniwersalne. Sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i tych zmodernizowanych. Z powodzeniem możesz jednak zainwestować w pompę ciepła do swojego nieco starszego domu.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z innymi rodzajami alternatywnych źródeł wykorzystywania energii w naszym domu tj. maty grzewcze, fotowoltaika czy promienniki podczerwieni.

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz