Staje się jednym z najgorętszych trendów, który w najbliższych latach nie tylko nie wyjdzie z mody, ale wręcz przybierze na sile. Jest dobra dla planety, a także dla naszego portfela. Segregacja, bo o niej mowa, to pierwszy krok do recyklingu, wyraz troski o środowisko, a biorąc pod uwagę ceny wywozu odpadów, także sposób na zadbanie o domowy budżet. Jak segregować prawidłowo domowe śmieci? Już podpowiadamy!

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok odpadów przybywa – w 2021 roku statystyczny Polak wytworzył 358 kg śmieci, czyli o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Ograniczanie produkowanych odpadów jest trudnym zadaniem, ale możemy zacząć je przetwarzać, co niesie za sobą spore korzyści. Po pierwsze dzięki selektywnej zbiórce odpady mogą stać się wartościowym surowcem produkcyjnym, co za tym idzie – zostać maksymalnie wykorzystane w ramach obiegu wtórnego. Po drugie – w ten sposób minimalizujemy ilość niewykorzystanych śmieci, które trafiają na składowiska. Po trzecie – jest to opłacalne dla naszego budżetu domowego.

Segreguję = płacę mniej za wywóz śmieci

Od stycznia 2023 roku wiele gmin podwyższyło wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co ma związek ze wzrostem cen energii i kosztów transportu. Każdy z nas jest zobowiązany do selektywnej zbiórki odpadów w podziale na kilka frakcji: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe czy odpady ulegające biodegradacji. Zasada jest prosta – im lepiej segregujemy śmieci, tym mniej płacimy za ich wywóz, ponieważ stawki są niższe niż w przypadku przyjmowania odpadów zmieszanych. Segregacja zwyczajnie się opłaca – i nam, i planecie. Tym bardziej warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą nam segregować odpady jak najlepiej.

Jak segregować? Najważniejsze zasady

Przystępując do segregacji śmieci, warto pamiętać o kilku kwestiach, które zdecydowanie ułatwią nam działanie (nie tylko) w domowych realiach.

  1. Edukacja wymaga czasu – ustalenie, jakie produkty powinny trafić do kosza na papier, szkło czy tworzywo sztuczne wydaje się intuicyjne, jednak istnieje spora grupa produktów „kłopotliwych” – np. zatłuszczony papier, karton po mleku, potłuczona ceramika czy elektrośmieci. Dlatego umieśćmy ściągi/naklejki z krótką listą na każdym koszu, aby w razie wątpliwości móc się wspomóc wskazówkami. Naklejki możemy zrobić sami albo kupić gotowe. I przede wszystkim dajmy sobie czas, zanim staniemy się mistrzami segregacji.
  2. Każdy może mieć wątpliwości, Ty też! Dlatego, jeśli trafimy na opakowanie lub produkt, który trudno przypasować do konkretnej frakcji, skorzystajmy z pomocy wyszukiwarki lub specjalnej aplikacji, które pomogą nam rozwiać wątpliwości. Jeśli nie mamy do niej dostępu, to o wiele lepiej jest wyrzucić dany produkt do odpadów zmieszanych niż „zanieczyścić” frakcję nieodpowiednim elementem.
  3. Wizyta w PSZOKu – niektóre śmieci, np. odpady remontowe, elektrosprzęt, farby czy kleje wymagają specjalnego traktowania i należy je zawieźć do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
  4. Bioodpady nie zawsze są bio – zanim wyrzucimy resztki mięsa z obiadu czy zainfekowane rośliny doniczkowe do brązowego kontenera, sprawdźmy, czy one na pewno powinny tam trafić. Istnieje cała lista produktów „zakazanych”, które mimo organicznego pochodzenia nie nadają się do kompostowania – np. produkty odzwierzęce, resztki nieroślinne czy zwierzęce odchody.
  5. Specjalne worki na odpady bio – przy segregacji biośmieci trzeba zachować czujność także w kontekście tego, w czym wyrzucamy organiczne odpady. – Odpady bio mogą trafić albo do przydomowego kompostownika, albo do brązowego kontenera. W obu przypadkach ważne jest nie tylko to, co uznamy za biośmieci, ale także to, w czym je wyrzucimy. Pamiętajmy, że nawet najlepiej posegregowane bioodpady wyrzucone w plastikowym worku zostaną potraktowane jako odpady zmieszane. Dlatego albo wyrzucajmy odpady bezpośrednio do kontenera, albo zaopatrzmy się w worki kompostowalne, które ulegną degradacji razem z odpadami. Na rynku można znaleźć coraz więcej odpowiednich produktów. Przykładowo w naszej ofercie dostępne są dwa typy worków kompostowalnych – papierowe o pojemności 10L oraz wytworzone z kukurydzy, występujące w dwóch wariantach – 12L i 60L – podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan.

W segregację domowych śmieci powinni włączyć się wszyscy członkowie rodziny. Warto przyswoić wiedzę z tego zakresu i zaangażować swoje siły dla dobra nas samych. Już teraz coraz częściej możemy korzystać z produktów, których budulcem są odpady pochodzące z recyklingu, a jest to możliwe także dzięki odpowiedniej segregacji.

– Każdy z nas może dorzucić swoją cegiełkę do recyklingu. I to nie są tylko puste słowa, a dowodem na to niech będą worki na śmieci Paclan For Nature. Dlaczego? Bo powstały one właśnie z recyklingu, czyli z plastikowych odpadów, które trafiły do Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych, gdzie zostały pocięte, umyte i przetopione, a następnie uformowane na granulat, który posłużył nam do wyprodukowania worków – opowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclani dodaje: a na koniec mała ciekawostka – worki pochodzące z recyklingu są niepowtarzalne – choć na pierwszy rzut oka są szare, to jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że ich kolor nie jest jednolity. Wszystko zależy od tego, w jakim kolorze były śmieci, które posłużyły do wytworzenia worka

Chyba nie ma lepszego momentu by zacząć przygodę z odpowiedzialnym gospodarowaniem domowymi odpadami niż wiosna i przedświąteczne porządki! Nie zapominajmy, że małe kroki mają znaczenie, a właściwa segregacja to dobre rozwiązanie nie tylko dla planety, ale i dla naszego portfela. Zatem do dzieła!

www.paclan.pl

https://www.facebook.com/paclanpl/

https://www.instagram.com/paclanpl/?hl=pl


Paclan. Robi różnicę każdego dnia. Marka należy do Cedo Sp. z o.o. – firmy, która od ponad 50 lat produkuje artykuły gospodarstwa domowego jednorazowego użytku, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Poza szerokim wyborem worków na odpady, ściereczek, gąbek i papierów do pieczenia, w ofercie można znaleźć także folie spożywcze, torebki na mrożonki oraz woreczki na pieluszki. Paclan zachęca do dbałości o środowisko naturalne – stworzył linię For Nature, którą tworzą ekologiczne artykuły do gotowania, pieczenia, sprzątania oraz worki na śmieci z materiału z recyklingu. Więcej informacji na http://www.paclan.pl

Komentarze

Dodaj komentarz