W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się rekuperator powietrza, który umożliwia usuwanie nieświeżego powietrza i jednocześnie odzyskiwanie ciepła. Dzięki niemu ogrzewanie domu kosztuje mniej, gdyż utrata ciepła jest mniejsza. Jeśli zastanawiasz się nad montażem rekuperatora, sprawdź, jak dobrać odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb.
Zwykły system wentylacji mechanicznej stopniowo wychodzi z użycia, gdyż nie spełnia restrykcyjnym norm dotyczących współczynnika utraty ciepła z budynku. Współczesne budownictwo zakłada ograniczenie strat ciepła, by zmniejszyć zużycie opału lub innego źródła energii wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli chcesz spełnić te normy, zrezygnuj z wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej na rzecz rekuperatora. Dowiedz się więcej o jego zaletach.
Jak dobrać rekuperator?
Rekuperacja, czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła sprawia, że usuwanie nieświeżego powietrza jest efektywniejsze niż w przypadku zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperator usuwa nieświeże powietrze, nadmiar wilgoci i przykre zapachy, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zwiększa się komfort termiczny w budynku, a zużycie prądu i opału w celu ogrzewania domu maleje. Użytkownicy cenią te cechy, gdyż utrzymanie domu jest łatwiejsze, gdyż system działa bezobsługowo i generuje przy tym minimalne koszty.
Aby osiągnąć takie efekty, ważny jest odpowiedni dobór rekuperatora. Jak dobrać rekuperator? Przede wszystkim kluczowym czynnikiem jest wydajność rekuperatora. Urządzenie powinno pracować z określoną mocą, gdyż tylko ona zapewnia efektywność odzysku ciepła. Zbyt niska wydajność sprawia, że nadal dochodzi do strat cieplnych, a szybkość usuwania nieświeżego powietrza jest za niska, by ograniczyć ryzyko powstawania grzyba lub pojawiania się brzydkich zapachów. Ponadto ważnym czynnikiem jest głośność i wielkość rekuperatora, gdyż nadmierny hałas i zbyt duży rozmiar urządzenia uniemożliwia jego montaż na niektórych budowach.
Poprawny montaż rekuperatora
Bez względu na to, czy chodzi o nowy budynek, czy modernizację starych zabudowań, istotne jest odpowiednie umiejscowienie rekuperatora. Sprzęt powinien znaleźć się w miejscu, które zapewnia łatwy dostęp do niego w czasie konserwacji (może stanąć np. na poddaszu, w piwnicy lub pomieszczeniu technicznym). W zależności od charakterystyki obiektu montaż standardowej wentylacji mechanicznej z rekuperacją może być wyzwaniem. W starszych budynkach warto rozważyć rekuperatory ścienne, które nie wymagają kanałów. Dodatkowo należy uwzględnić układ przyłączy w urządzeniu, by optymalnie zaplanować instalację systemu wentylacyjnego. Wybór odpowiedniego rekuperatora i jego późniejszy montaż obejmuje również parametry akustyczne, gdyż głośniejsze sprzęty powinny być instalowane z dala od pomieszczeń mieszkalnych (w szczególności od sypialni), by nie przeszkadzać domownikom w codziennym życiu.
Dobierz odpowiedni rekuperator z pomocą specjalistów
Jeśli nadal nie wiesz, jaki rekuperator wybrać, nie musisz się martwić, że nieprawidłowo dostosujesz sprzęt do swoich potrzeb. Specjaliści w sklepie są w stanie wesprzeć Cię w zakupie odpowiedniego urządzenia, dokładnie analizując Twoje potrzeby, charakter budynku i jego powierzchnię. Dzięki temu zakup i montaż rekuperatora nie sprawi Ci większych trudności, a jego działanie odpowie na Twoje oczekiwania.
Komentarze