Robert Lewandowski (ur. 21 sierpnia 1988 w Warszawie) to polski piłkarz, który występuje na pozycji środkowego napastnika. Obecnie gra w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz jest kapitanem reprezentacji Polski.

Robert Lewandowski: wiek

Ile lat ma Robert Lewandowski? w 2023 roku skończy 35 lat

Robert Lewandowski: wzrost

Ile ma wzrostu Robert Lewandowski? 185 cm

Robert Lewandowski: waga

Ile waży Robert Lewandowski? 81 kg

Robert Lewandowski: media społecznościowe

Robert Lewandowski: instagram.com/_rl9/

Robert Lewandowski: facebook.com/rl9official/

Robert Lewandowski: biografia, kariera

Jest uznawany za jednego z czołowych piłkarzy swojego pokolenia na świecie oraz za jednego z najlepszych środkowych napastników w historii futbolu. Zdobył ponad 600 goli w meczach klubowych i reprezentacyjnych. Rozpoczynając od zdobycia korony króla strzelców polskiej trzeciej i drugiej ligi w 2008 roku, jego kariera nabrała impetu. Przeszedł do Lecha Poznań, z którym zdobył tytuł mistrza Polski i koronę króla strzelców Ekstraklasy. Następnie, w 2010 roku, dołączył do Borussii Dortmund, gdzie triumfował w krajowych rozgrywkach, zdobywając również tytuł króla strzelców Bundesligi i dochodząc do finału Ligi Mistrzów UEFA.

W 2014 roku przeszedł do Bayernu Monachium, z którym wygrał mistrzostwo Niemiec przez osiem kolejnych sezonów. Stawał się sześciokrotnie najlepszym strzelcem ligi i stał się rekordzistą pod względem najszybszego osiągnięcia 250 goli w historii Bundesligi. W 2020 roku osiągnął szczyt triumfów, zdobywając mistrzostwo kraju, puchar Niemiec i Ligę Mistrzów UEFA. Był również najlepszym strzelcem we wszystkich rozgrywkach, w których brał udział.

W 2021 roku z Bayernem Monachium zdobył Klubowe Mistrzostwo Świata, a on sam został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Lewandowski jest drugim najskuteczniejszym strzelcem w historii Bundesligi, czołowym obcokrajowcem w tej lidze i rekordzistą pod względem goli zdobytych w jednym sezonie Bundesligi (41 bramek).

W 2022 roku za rekordową opłatą 45 milionów euro stał się najdroższym polskim piłkarzem w historii, przechodząc do hiszpańskiej drużyny FC Barcelona. W sezonie 2022/2023 triumfował wraz z drużyną w rozgrywkach ligi hiszpańskiej oraz zdobył Superpuchar Hiszpanii, zostając królem strzelców obu tych turniejów.

Urodzony w Warszawie jako drugie dziecko Iwony (z d. Dembek) i Krzysztofa Lewandowskich, Robert ma sportowe korzenie. Jego ojciec grał w piłkę nożną i uprawiał judo w trzecioligowym Hutniku Warszawa, a matka była siatkarką w AZS Warszawa oraz lekkoatletką. Po śmierci męża w 2005 roku, objęła po nim funkcję kierownika hali sportowej w Lesznie oraz była wiceprezesem klubu Partyzant i nauczycielką wychowania fizycznego. Robert ma starszą siostrę Milenę, która była kadrową juniorką w siatkówce.

Wychował się w Lesznie, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych im. Stefana Batorego. Naukę kontynuował w LXII Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa w Warszawie, ale w 2005 roku przeniósł się do nauki wieczorowej w LVIII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie, aby skupić się na treningach w Legii Warszawa. Po dołączeniu do Znicza Pruszków w 2006 roku powrócił jednak do swojego macierzystego liceum i zdał maturę w maju 2007 roku. Następnie podjął studia w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Ukończył je z wyróżnieniem, broniąc pracę licencjacką na kierunku wychowanie fizyczne o specjalizacji trenersko-menedżerskiej. W październiku 2020 roku uzyskał tytuł magistra, obroniwszy pracę dotyczącą analizy składu ciała i wydolności tlenowej studentów WSES.

Już od dzieciństwa interesował się piłką nożną i starał się doskonalić technikę poprzez analizę nagrań swoich treningów. Wśród jego piłkarskich idolów znaleźli się Roberto Baggio, Alessandro Del Piero i Thierry Henry. Próbował też swoich sił w innych dyscyplinach sportowych, takich jak biegi przełajowe, judo, boks, siatkówka i tenis stołowy.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2019147183134_2019-05-27_Fussball_1.FC_Kaiserslautern_vs_FC_Bayern_M%C3%BCnchen_-_Sven_-_1D_X_MK_II_-_0228_-_B70I8527_(cropped).jpg

Sven Mandel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz