Roman Andrzej Żurek, urodzony 11 sierpnia 1975 roku w malowniczym miasteczku Jelenia Góra, stanowi wyjątkowy oręż polskiej sceny kabaretowej. Jego życiowy szlak wyznaczył szlachetny cel – rozbawić i skłonić do refleksji. Twórca i niezrównany geniusz w kreowaniu humorystycznych opowieści oraz niezapomnianych postaci. Roman Żurek jest znanym autorem i utalentowanym aktorem kabaretu Neo-Nówka, kolebki rozśpiewanych i rozbawionych widzów.

Roman Żurek: wiek

Ile lat ma Roman Żurek? w 2023 roku skończył 48 lat

Roman Żurek: wzrost

Ile ma wzrostu Roman Żurek? brak informacji

Roman Żurek: waga

Ile waży Roman Żurek? brak informacji

Roman Żurek: media społecznościowe

Roman Żurek: instagram.com/tenromanzurek/

Roman Żurek: facebook.com/zurekroman/

Roman Żurek: biografia, kariera

Obywatelem polskiego kabaretowego królestwa został w magicznym roku 1975, w Jeleniej Górze, gdzie pierwsze tchnienia artystycznej pasji stworzyły fundament jego kreatywności. Choć miejsce narodzin pozostawiło trwały ślad w jego sercu, to to w Świerzawie wychowywał się młody Żurek, nabierając niepowtarzalnego wyrazu i unikatowego spojrzenia na świat. Jednak to Wrocław stał się miastem, które podczas studenckich lat przyjęło go z otwartymi ramionami i na stałe przyciągnęło swoją magią.

Wątki rodzinne układają się w mozaikę artystycznej duszy Romana. Jego rodzicami są Bernardyna oraz Tadeusz Żurkowie, którzy bez wątpienia przekazali mu szczyptę niepowtarzalnego uroku i pasji do życia. Edukacja okazała się być kolejnym etapem jego fascynującej podróży. Studia historyczne wciągnęły go w wir przeszłości, a na piątym roku odważnie postanowił podjąć wyzwanie drugiego kierunku – psychologii. Los, pełen zaskakujących zwrotów, poprowadził go jednak w innym kierunku, rezygnując z tego śladu na rzecz bardziej nieoczywistej ścieżki.

Uzbrojony w pasję i niezłomną determinację, po ukończeniu studiów historycznych, zdecydował się podjąć wyjątkową przygodę – półroczną szkołę podchorążych. Ta fascynująca epoka wzbogaciła jego życie o nowe umiejętności i perspektywy. Jednak to właśnie kabaretowy mikrokosmos stanowił pole, na którym mógł zaszaleć ze swoją twórczością.

Lata 2002–2006 przyniosły kolejne etapy w tej nietuzinkowej historii. Roman wcielał się w rolę nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, dzieląc się swoją wiedzą i pasją z młodzieżą IX Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego oraz Gimnazjum Gminnego w Sobótce. Jednak miłość do kabaretu była silniejsza. W październiku 2006 roku podjął trudną, lecz odważną decyzję, przerywając karierę nauczycielską skupiając się na rozwoju swojej działalności kabaretowej.

Pierwsze kroki na scenie przyniosły mu rozpoznawalność i miejsce w sercach publiczności. Pani Janina, wierna słuchaczka Radia Maryja z charakterystycznym moherowym beretem, czy Wandzia z torebką zrobioną z paska przyczepionego do kwiecistej reklamówki, stały się postaciami żywymi, które trwają nie tylko w pamięci, lecz i wśród rozbawionych widzów. Nie sposób nie wspomnieć o niezapomnianym złomiarzu Heńku, Mietku Paciaciaku, a także o jego magistralnych wcieleniach świętego Piotra i buntowniczego Lucyfera.

Zawadiacka natura Romana zaznała także smaku ekranowej przygody. W improwizowanym serialu „Spadkobiercy” błyszczał w pełnej krasie, choć żaden z tych epizodów nie trafił na ekrany telewizorów. W rolę Wujka Złomka w serialu kabaretowym „Rodzina Trendych” wcielił się z takim wdziękiem, że stał się nieodłączną częścią tego humorystycznego świata.

Jego życie osobiste również jest niezwykle barwne. Żonaty z ukochaną partnerką, ma szczęście być ojcem dwójki wyjątkowych dzieci – kochającej córki i pełnego energii syna. Dzieci dla niego są bez wątpienia najważniejszymi i najpiękniejszymi w jego życiu.

Roman Żurek to nie tylko artysta kabaretowy, ale także człowiek o wielu twarzach i pasjach. Jego twórczość kabaretowa, pełna wyjątkowych postaci i nietuzinkowego humoru, przekracza granice czasu i przestrzeni, poruszając serca i umysły ludzi. Jego losy, zawirowania kariery i urok osobowości tworzą harmonijną mozaikę życia, którą kontynuuje z uśmiechem na twarzy i charyzmą, której nie sposób się oprzeć.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roman_%C5%BBurek.jpg

Roman Żurek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz