Sandra Annette Bullock (ur. 26 lipca 1964 w Arlington, Wirginia, USA), amerykańska aktorka i producentka filmowa znana ze swojej charyzmatycznej energii i dowcipu na ekranie, zwłaszcza jako dziewczyny z sąsiedztwa w romantycznych komediach.

Bullock spędziła większość swojego dzieciństwa w Norymberdze w Niemczech Zachodnich, choć często podróżowała z matką, która była niemiecką śpiewaczką operową, i od czasu do czasu występowała w produkcjach swojej matki. Bullock uczęszczała do liceum w Wirginii, a później studiowała na East Carolina University. W 1986 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała w Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Po pozytywnym rozpatrzeniu broadwayowskiej sztuki No Time Flat, Bullock zadebiutowała w filmie Hangmen (1987) i zagrała drugoplanowe role w takich filmach jak Religion, Inc. (1989) i telewizyjnym filmie Bionic Showdown: Mężczyzna za milion dolarów i bioniczna kobieta (1989). Jej pierwszą główną rolą była rola w Who Shot Pat? (1989), romantyczny film o dojrzewaniu, który bada napięcia rasowe w latach pięćdziesiątych. W 1990 roku Bullock zagrała w krótkotrwałym serialu telewizyjnym Working Girl, grając ambitną dyrektorkę z Nowego Jorku.

Sandra Bullock: wiek

Ile lat ma Sandra Bullock? w 2023 roku skończyła 59 lat

Sandra Bullock: wzrost

Ile ma wzrostu Sandra Bullock? 171 cm

Sandra Bullock: waga

Ile waży Sandra Bullock? 50 kg

Sandra Bullock: media społecznościowe

Sandra Bullock: instagram.com/p/CZZuMsqsmb9/

Sandra Bullock: facebook.com/sandra.bullock.official.2022/

Sandra Bullock: biografia, kariera

W 1992 roku Bullock pokazała swój szczery urok w komedii romantycznej Love Potion No. 9. Doprowadziło to do powstania serii filmów w następnym roku, w tym thrillera The Vanishing, Demolition Man, w którym zagrała u boku gwiazdy kina akcji Sylvestra Stallone, oraz dramatu Wrestling Ernest Hemingway. Jej wielkim przełomem był jednak thriller Speed ​​(1994), opowiadający o policjancie (w tej roli Keanu Reeves), który z pomocą odważnego pasażera (Bullock) musi dezaktywować bombę w autobusie. W 1996 Bullock zdobyła nominację do Złotego Globu za rolę w komedii romantycznej Podczas gdy ty spałeś (1995). Szukając ról poza typowymi rolami w komedii romantycznej, pojawiła się w thrillerze The Net (1995), A Time to Kill (1996), oparty na powieści prawniczej pod tym samym tytułem autorstwa bestsellerowego autora Johna Grishama, oraz In Love and War (1996), dramat Ernesta Hemingwaya o wojennym romansie, który zainspirował jego powieść Pożegnanie z bronią (1929).

Pod koniec lat 90 Bullock założyła firmę producencką Fortis Films, która w 1998 roku wyprodukowała dramat romantyczny Hope Floats oraz komedię Practical Magic, Bullock zagrała w obu filmach. W tym samym roku jej głos pojawił się w animowanym filmie Książę Egiptu. Wróciła na znajome terytorium jako ujmująca, ale ekscentryczna główna rola w komedii romantycznej Forces of Nature (1999), u boku Bena Afflecka. W 2000 roku jej występ w 28 Days został doceniony, ponieważ zrównoważyła humor z wrażliwością, grając pisarkę i imprezowiczkę wysłaną na rehabilitację. W tym samym roku Bullock odniosła sukces kasowy w Miss Agent, komedii w której zagrała agentkę FBI, która działa pod przykrywką uczestniczki konkursu piękności.

Kontynuując pracę we wszystkich gatunkach filmowych, wystąpiła jako detektyw z wydziału zabójstw w Murder by Numbers (2002), jako dramatopisarka, która ma trudne relacje z matką w Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002) oraz jako niedoceniany prawnik w Two Weeks Notice (2002). Później pojawiła się jako rasistowska żona prokuratora okręgowego z Los Angeles w uznanym przez krytyków Crash (2004). Bullock zagrała kolejną poważną rolę, kiedy wcieliła się w amerykańską pisarkę Harper Lee w Infamous (2006), filmie biograficznym o pisarzu Trumanie Capote. W 2006 roku ponownie spotkała się z Reevesem w The Lake House, romansie o dwójce ludzi, którzy zakochują się, wysyłając listy do przodu i do tyłu w czasie.

W 2009 roku, po występach w komediach romantycznych The Proposal i All About Steve, Bullock zagrała zdeterminowaną matkę w dramacie sportowym The Blind Side, za swoją rolę zdobyła liczne wyróżnienia, w tym Oscara dla najlepszej aktorki. Kolejna rola matki pojawiła się w Extremely Loud & Incredibly Close (2011), filmie o chłopcu nie radzącym sobie ze śmiercią ojca w atakach z 11 września. W 2013 roku Bullock zdobyła uznanie jako połowa niedopasowanej pary agentek FBI w obszernej, sprośnej komedii The Heat. W tym samym roku zagrała wraz z George’em Clooneyem w Gravity, uznanym dramacie o astronautach walczących o przetrwanie po zniszczeniu ich statku kosmicznego, Bullock zdobyła nominację do Oscara za swoją rolę. Następnie jej głos można usłyszeć w roli nikczemnej Scarlett Overkill w animowanej komedii Minions gdzie przedstawiła zmagania amerykańskiego stratega politycznego kierującego kampanią prezydencką w Boliwii w mrocznej farsie Our Brand Is Crisis (oba 2015).

W 2018 roku Bullock zagrała role mózgu napadu na jubilera w Ocean’s 8, kobiecym restarcie serii Ocean’s. Została także obsadzona jako matka, która wyrusza w niebezpieczną podróż z zasłoniętymi oczami w Bird Box, nadprzyrodzonym thrillerze, w którym niejasna siła powoduje zniszczenie tych, którzy na nią patrzą. W swoim kolejnym filmie, The Unforgivable (2021), Bullock wcieliła się w skazaną morderczynię, która szuka odkupienia, oraz jej młodszej siostry po wyjściu z więzienia.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sandra_Bullock_(9189702847).jpg

Eva Rinaldi, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Komentarze

Dodaj komentarz