Selena Marie Gomez (ur. 22 lipca 1992 w Grand Prairie, Teksas, USA), amerykańska aktorka i piosenkarka, która zdobyła rzesze młodych fanów jako ujmująca gwiazda serialu telewizyjnego Disneya Czarodzieje z Waverly Place (2007– 12) i jako wokalista pop.

Gomez, która została nazwana na cześć popularnej piosenkarki Tejano, Seleny Quintanilla-Perez, wychowała się na przedmieściach Dallas. Zainspirowana przez swoją matkę, aktorkę-amatorkę, Gomez starała się o rolę w PBS serialu telewizyjnym dla dzieci Barney & Friends, w wyniku czego regularnie pojawiała się w programie w latach 2002–2004. Po debiucie na dużym ekranie w filmie familijnym Spy Kids 3-D, Game Over (2003), wzięła udział w przesłuchaniu do Disney Channel, co ostatecznie zaowocowało gościnnym występem w serialu telewizyjnym The Suite Life of Zack and Cody. W 2007 roku Gomez została obsadzona jako Alex Russo, psotna chłopczyca obdarzona magicznymi mocami, w nowym serialu Disneya Czarodzieje z Waverly Place. Program, w którym zaśpiewała również piosenkę przewodnią, stał się natychmiastowym hitem wśród dzieci, a ona zyskała przychylne porównania z wiodącą nowicjuszką kanału, Miley Cyrus.

Selena Gomez : wiek

Ile lat ma Selena Gomez ? w 2023 roku skończyła 31 lat

Selena Gomez : wzrost

Ile ma wzrostu Selena Gomez ? 165 cm

Selena Gomez : waga

Ile waży Selena Gomez ? 59 kg

Selena Gomez : media społecznościowe

Selena Gomez : instagram.com/selenagomez/

Selena Gomez : facebook.com/Selena/

Selena Gomez : biografia, kariera

Kontynuując grę w Czarodzieje z Waverly Place, Gomez występowała w różnych teledyskach i filmach telewizyjnych zorientowanych na animacje, a także udzielała głosu w filmie animowanym Horton Hears a Who! (2008). Następnie dostała główne role w filmie teatralnym Ramona i Beezus (2010), opartym na powieści dla dzieci Beverly Cleary oraz romantycznej komedii Monte Carlo (2011). Gomez odeszła od swojego przyjaznego rodzinie wizerunku, grając rolę studentki college’u szukającej przygody na Florydzie w ponurym Spring Breakers (2012). Następnie wcieliła się w dziewczynę studenta, który zginął w strzelaninie na kampusie w dramacie Rudderless (2014) oraz siostrę ze stowarzyszenia w Neighbours 2, Sorority Rising (2016). Gomez udzieliła także głosu postaci w animowanym Hotelu Transylwania (2012) i jego sequelach (2015, 2018), a także Dolittle (2020). W 2019 roku pojawiła się w filmie Jima Jarmuscha o zombie The Dead Don’t Die oraz w Allena Woody’ego A Rainy Day in New York. Wróciła do telewizji dla Only Murders in the Building (2021–), w którym zagrała ze Steve Martin i Martin Short jako nieprawdopodobne trio rozwiązujące przestępczość.

Gomez poświęciła się muzyce jako frontmanka Selena Gomez & the Scene, inspirowanego elektroniką zespołu popowego, który wyprodukował kilka tanecznych hitów. Grupa wydała albumy Kiss & Tell (2009), A Year Without Rain (2010) i When the Sun Goes Down (2011), zanim ogłosiła separację w 2012. Następnie Gomez rozpoczęła karierę solową w Stars Dance (2013), który zawierał uwodzicielski singiel „Come & Get It”. Kolejne solowe albumy to Revival (2015) i Rare (2020), z których ten ostatni zaowocował przebojową balladą „Lose You to Love Me”.

Gdy Gomez wkroczyła w dorosłość, jej sławę niewątpliwie zwiększył romantyczny związek z piosenkarzem pop Justinem Bieberem. Była również znana ze swojej działalności filantropijnej, w dużej mierze realizowanej za pośrednictwem UNICEF, który w 2009 roku mianował ją ambasadorem dobrej woli. W 2015 roku Gomez ujawniła, że ​​zdiagnozowano u niej toczeń. W wyniku komplikacji związanych z chorobą w 2017 roku przeszła przeszczep nerki. W tym czasie Gomez również otwarcie opowiadała o swoich zmaganiach z depresją i lękami, a w 2020 roku ujawniła, że ​​zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. W filmie dokumentalnym Selena Gomez: My Mind and Me (2022) omówiła swoje zdrowie psychiczne i zmagania ze sławą.


Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Selena_Gomez_at_White_House.jpg

The White House, Public domain, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz