Piłka nożna dla dzieci – czy to dobry pomysł i dlaczego?
W Polsce piłka nożna jest najczęściej uprawianym sportem przez dzieci. Akademie piłkarskie można znaleźć nawet w małych miejscowościach, a ich cel jest jeden – szkolić młodych adeptów futbolu. Czy wszyscy rodzicie i dzieci marzą o wielkiej karierze piłkarskiej, czy stoi za tym sportem coś więcej niż sukces i sława? Prezes Fundacji Orły Sportu – Rafał Wosik, który zaangażował się w tym roku w przygotowanie pilotażowego Turnieju Piłkarskiego Razem z Orłami postara się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Czy warto, aby dziecko rozpoczęło trenowanie piłki nożnej?
Większość rodziców pragnie jak najlepiej wykorzystać czas wolny swoich dzieci, dając im możliwość dodatkowego rozwoju i stymulacji poprzez zajęcia fizyczne. Wybór, w szczególności wśród chłopców, najczęściej pada na piłkę nożną.
„To bez wątpienia najbardziej dostępny sport – liczba boisk i przystosowanych hal sportowych do uprawiania piłki nożnej z roku na rok wzrasta, a poziom infrastruktury sportowej jest coraz lepszy. Najważniejsze jednak są chęci” – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu.
Do rozpoczęcia przygody z piłką nożną wystarczy czasami nawet kawałek wolnej przestrzeni, coś do oznakowania bramek i piłka. Przykładem na to, że talent piłkarski może rozwinąć się nawet na ulicy, są takie postaci futbolu jak Zico czy Romario – wychowani w brazylijskich favelach. Ważne jest zatem, by dysponując nowoczesnymi boiskami i zapleczem technicznym nie zapominać o takich czynnikach jak pasja i motywacja.
Jakie korzyści daje dziecku trening piłkarski?
Sport to nie tylko aspekt poprawy formy i wydolności organizmu.
„Treningi piłkarskie to dla dzieci gwarancja korzyści na wielu płaszczyznach – zaznacza prezes Fundacji Orły Sportu. – Nie ulega wątpliwości, że plusów jest całe mnóstwo. Znajdziemy je zarówno w obszarze fizycznym, psychicznym, jak i społecznym”.
Aspekt fizyczny
Aby uprawiać piłkę nożną, nawet na amatorskim poziomie, należy wykazać się odpowiednią sprawnością fizyczną. Oczywiście ta sprawność częściowo wynika z naturalnych predyspozycji, ale w większym stopniu wpływ ma tu jakość i częstotliwość treningów oraz zaangażowanie zawodnika. Podczas gry w piłkę pracują praktycznie wszystkie partie mięśni i układów naszego ciała – począwszy od pracy nóg, rąk, tułowia, karku czy głowy, układu kostnego, krążeniowego czy metabolicznego. Ważna jest elastyczność całego ciała, odpowiednia dynamika ruchu oraz wzrost wydolności organizmu wraz z wiekiem zawodnika. Truchty, sprinty, zwroty, skoki, elementy siłowe – to wszystko pozytywnie wpływa na fizyczny rozwój dzieci i ich ogólne wysportowanie.
„Współcześnie każda aktywność, która pozwala zaoferować dzieciom atrakcyjną metodę na spędzanie wolnego czasu jest bardzo ważna. Otyłość i nadmiar ekspozycji na elektronikę ma bardzo negatywny wpływ na dzieci – podkreśla Rafał Wosik. – Coraz trudniej zaszczepić w nich chęć i pasję do ruchu i aktywności, dlatego zależy nam na jak najszerszym dotarciu z naszymi projektami do dzieci – tym razem poprzez piłkarski turniej dla 11 i 12-latków”.
Aspekt psychiczny
Futbol, jak każdy wysiłek fizyczny, pozwala zredukować stres, wytwarza pozytywne hormony i poprawia samopoczucie. Dodatkowo, ograniczając ekspozycję na elektronikę i przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, pozwala na redukcję negatywnych czynników wpływających na młodego człowieka. Trening piłkarski pozwala dzieciom na moment zapomnieć o problemach – tych domowych i szkolnych, oczyścić głowę i skupić się tylko i wyłącznie na sporcie. Odpowiednie natlenienie organizmu, pozytywne zmęczenie i odprężenie będzie też wpływało na jakość snu i odpoczynku.
W treningu piłkarskim bardzo ważna jest zdolność koncentracji. Aby poprawnie wykonać ćwiczenie – dokładnie podać, precyzyjnie uderzyć, świetnie dośrodkować – wymagane jest odpowiednie skupienie i świadomość funkcjonowania swojego ciała. Umiejętność koncentracji na zadaniu to cecha niezbędna na boisku, w szkole i w całym życiu. Skupienie to często klucz do ich prawidłowego rozwoju i nabywania kolejnych umiejętności. Na boisku młodzi piłkarze muszą poradzić sobie z ogromem bodźców jakie pojawiają się dookoła – zawodnikami ze swojej drużyny, przeciwnikami, zwrotami akcji, poleceniami trenera czy dopingiem kibiców. Umiejętność koncentracji przy tak dużej liczbie czynników zewnętrznych umożliwia panowanie nad sobą i stresem, który często jest obecny w sporcie.
Aspekt społeczny
To chyba właśnie aspekt społeczno-towarzyski jest często najważniejszy przy wyborze sportu dla dziecka. Rodzicom zależy nie tylko na rozwoju fizycznym i poprawieniu umiejętności sportowych swojej pociechy, ale przede wszystkim o nawiązywanie relacji. Sport to też rygor i dyscyplina. Wykonywanie poleceń trenerów, punktualność, przestrzeganie zasad – nie tylko tych dotyczących samej gry, ale także reguł dotyczących współpracy w zespole, to elementy, które są kluczowe w życiu jak i w sporcie. Współpraca i gra zespołowa to jedne z najważniejszych umiejętności nabywanych przez dzieci podczas treningów piłkarskich. Bardzo ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i ich rodzicie rozumieli, że sukces leży w drużynie, a nie pojedynczych zawodnikach. Na tym właśnie polega sport zespołowy – na wsparciu i odpowiedniej współpracy z resztą ekipy. Trening piłkarski uczy dzieci efektywnej współpracy, która przyda się nie tylko na boisku, ale także w szkole czy w dorosłym życiu. Kooperacja, uwydatnianie pozytywów i praca nad negatywami, wspólna chęć zwycięstwa – to wszystko aspekty stojące za dobrymi relacjami i kontaktami sportowymi.
„Wszystkie pozytywy płynące z uprawiania piłki nożnej, kontakt z organizacjami zajmującymi się treningami piłkarskimi oraz prywatne doświadczenia zespołu naszej Fundacji zaowocowały pilotażowym projektem Turnieju Piłkarskiego Razem z Orłami – mówi Rafał Wosik. – 25 czerwca w Przemyślu odbędzie się ostatni z zaplanowanych na ten rok turniejów. Wierzę jednak, że to dopiero początek piłki nożnej w naszej Fundacji. Przy odpowiednim wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki planujemy już kolejne edycje w nowych lokalizacjach w całej Polsce”.
Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Komentarze