Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe jest procesem polegającym na wycinaniu w powierzchni podłogi rowków o określonej głębokości i szerokości. Później zostaną ułożone w nich rury, którymi popłynie ciepło. Taka praca jest stosunkowo prosta i szybka, jednak nie oznacza to, że nie wymaga przygotowania. Jak wygląda frezowanie pod ogrzewanie w praktyce?

Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe: rozmieszczenie rowków

Jaki frez do betonu wybrać?

Jak przebiega frezowanie pod ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego frezowanie pod ogrzewanie podłogowe jest tak chętnie wybierane? Jego najważniejszym atutem jest stosunkowo mała inwazyjność. Możesz zapomnieć o skuwaniu i niszczeniu całej warstwy podłogi. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.termolit.pl/frezowanie-pod-ogrzewanie-podlogowe.html.

Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe: rozmieszczenie rowków

Prowadzone spiralnie rowki na powierzchni posadzki betonowej są podstawą do instalacji przewodów grzewczych do ogrzewania podłogowego lub do stworzenia dylatacji. Sam ich układ trzeba uzależniać od planowanej aranżacji.

Czasami – przede wszystkim na dużym metrażu – nie wszystkie obszary wymagają pokrycia ich rowkami. Jeśli odpowiednio wcześniej wiadomo, że istnieją strefy, na przykład pod szafą garderobianą, można pominąć frezowanie w tej części i tym samym zoptymalizować przebieg prac.

Jaki frez do betonu wybrać?

W przypadku wylewki betonowej frezy możemy podzielić na trzy typy, w zależności od twardości podłoża. Do najpopularniejszych zaliczają się wylewki średniotwarde, do których wykorzystuje się frezy o spoiwie mieszanym. Cechują się one największą uniwersalnością.

Do typu podłoża należy zawsze dopasować szerokość i wysokość roboczą frezu. Podstawowe tarcze oferowane przez producentów są dość wąskie i niskie, jednak przy znacznym zakresie prac istnieje ryzyko szybkiego zużycia. Na szczęście na rynku dostępne są także frezy o nawet dwukrotnie większym nasypie.

Jak przebiega frezowanie pod ogrzewanie podłogowe?

Sam przebieg prac jest dość prosty. Za pomocą frezu na przygotowanej wylewce wycina się specjalne rowki. Skruszone tworzywo jest od razu wciągane do specjalnego pojemnika, dzięki czemu działanie przebiega bardzo sprawnie. Do zamontowania ogrzewania podłogowego wystarczy wykonanie frezów o głębokości ok. 2 cm.

W ten sposób można wykonać frezowanie zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Proces nie jest inwazyjny, nie obciąża konstrukcji, nie wpływa na strop i, wbrew pozorom, nie jest czasochłonne. Potrzebny jest jedynie dobry sprzęt i odpowiednio dobrany frez. Wytrzymałość tarcz i ich parametry przekładają się nie tylko na tempo, ale również na sposób wykończenia.

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz