Jakub Gierszał, urodzony 11 marca 1988 w Krakowie, to polski aktor, syn reżysera teatralnego Marka Gierszała. Początki jego życia artystycznego związane są z przeprowadzką do Hamburga z rodzicami w młodym wieku. Po powrocie do Polski w 1999 roku, zamieszkał w Toruniu, mieście rodzinnej matki.


Jakub Gierszał – biografia

Jakub Gierszał jest znanym aktorem, jego debiut nastąpił w 2009 roku, wcielił się w postać zbuntowanego muzyka, jednak najwięcej sławy zyskał w popularnej produkcji filmu „Sala Samobójców”. Do 2015 roku dostał role w wielu filmach, serialach telewizyjnych oraz przedstawieniach teatralnych.

Jakub Gierszał – wiek

Jakub Gierszał, urodził się 11 marca 1988 roku w Krakowie, w 2024 roku skończył 36 lat.

Jakub Gierszał – wzrost

Wzrost Jakuba Gierszała to 186 cm.

Jakub Gierszał – waga

Jakub Gierszał jest szczupłym i wysokim facetem, jednak informacji o jego wadze brak.

Jakub Gierszał – życie rodzinne

Zaraz po urodzeniu rodzice wraz z Jakubem wyjechali za granice, a po powrocie w 1999 roku zamieszkali w Toruniu. W 2012 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Od wielu lat pozostaje w związku ze starszą od niego o 15 lat Adelą Chapońkowską, która pełni funkcję menagera Gierszały.

Jakub Gierszał – Instagram, Facebook

Jakub Gierszał na kontach społecznościowych:

Instagram: https://www.instagram.com/jakubgierszal_zone/?hl=pl

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100015540398634

Twitter: https://twitter.com/jakub_gierszal_


Edukację rozpoczął w toruńskim Gimnazjum nr 11, kontynuując ją w tamtejszym V Liceum Ogólnokształcącym. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w 2012 roku.

Jego kariera aktorska nabrała rozpędu w 2009 roku dzięki debiutowi na ekranie jako zbuntowany rockman Kazik w filmie „Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha. Jednak to rola w „Sali samobójców” (2011) przyniosła mu największą popularność, wcielając się w postać Dominika, licealisty z zamożnej rodziny borykającego się z depresją. Za tę wyjątkową kreację otrzymał prestiżowe nagrody, takie jak Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora, a także nominację do Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska.

Jego talent został dostrzeżony również za granicą, czego dowodem jest uhonorowanie go nagrodą „Shooting Star” na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, przeznaczoną dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich.

W kolejnych latach zagrał znaczące role w filmach niemieckojęzycznych, w tym w „Mrocznym świecie” (2013) i „Diabłem z trzema złotymi włosami” (2013). W 2014 roku pojawił się w amerykańskim filmie „Dracula: Historia nieznana”. W 2017 roku w filmie „Najlepszy”, reżyserii Łukasza Palkowskiego, wcielił się w postać triathlonisty Jerzego Górskiego, za co zdobył kolejną nominację do Orła za najlepszą główną rolę męską.

Od 2018 do 2022 roku występował w serialu „Chyłka”. W 2024 roku został nominowany po raz trzeci do Orła za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „Doppelgänger: Sobowtór”.

Źródło foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jakub_Giersza%C5%82.jpg
Fryta 73, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Udostępnij w mediach społecznościowych

Komentarze

Dodaj komentarz