Złe samopoczucie, osłabienie i problem ze skupieniem się to częste objawy, z którymi udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli utrudniają nam one pracę możemy poprosić o tak zwane L4. W jakich sytuacjach lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie i na czym ono dokładnie polega? Czy L4 w formie elektronicznej różni się od tego tradycyjnego? Jak długo może ono trwać? Na co zwrócić uwagę, gdy przebywamy na zwolnieniu i czego absolutnie nie wolno nam w tym czasie robić?

1. Do czego służy zwolnienie lekarskie?

2. Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?

3. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

4. Czego nie wolno robić będąc na zwolnieniu lekarskim?

Do czego służy zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie, popularnie zwane również L4, jest dokumentem umożliwiającym nam zwolnienie się z pracy w sytuacji, gdy jesteśmy chorzy. Pozwala to z jednej strony na zapewnienie nam dobrych warunków do szybkiego wyzdrowienia, a z drugiej chroni naszych współpracowników, klientów i wszystkie inne osoby, z którymi normalnie mamy kontakt przed zarażeniem się od nas. Najpopularniejszymi chorobami, na jakie lekarz może wypisać L4 online są między innymi grypa, poważne przeziębienia oraz zatrucie pokarmowe. Obecnie nie musimy też wybierać się do gabinetu medyka osobiście – zwolnienia lekarskie z łatwością uzyskamy także podczas konsultacji telefonicznej lub przez internet.

Kto może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienie online, jak i w tradycyjnej formie może uzyskać każda osoba pracująca w oparciu o umowę o pracę, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Możliwe jest to również w przypadku pracowników na umowie-zlecenie, o ile ci samodzielnie opłacili sobie składki na NFZ. To specjalista musi określić, czy wysłanie nas do pracy będzie stanowiło zagrożenie dla naszych współpracowników, a także nam samym nie pozwoli sprawnie wrócić do zdrowia. Zwykle wraz ze zwolnieniem otrzymamy także leki i szereg zaleceń, co zrobić aby szybko pozbyć się dręczącej nas choroby. Warto przy tym pamiętać, że kłamanie w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego nie jest dobrą praktyką i jeżeli zostaniemy na nim przyłapani, czekają nas poważne konsekwencje.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Ponieważ wizyty w przychodniach często są utrudnione przez specyficzne formy zapisywania się na wizyty i duże kolejki, obecnie najpopularniejszą formą uzyskiwania L4 są zwolnienia online. Aby móc je otrzymać potrzebna nam będzie konsultacja lekarska online, która może odbyć się za pomocą jednego z popularnie wykorzystywanych komunikatorów. W czasie jej trwania lekarz zajmuje się oceną stanu zdrowia pacjenta, przeprowadza z nim dokładny wywiad i na tej podstawie decyduje o dalszym leczeniu oraz zasadności wystawienia zwolnienia z pracy. Gdy otrzymamy L4 przez internet, również musimy poinformować o tym pracodawcę – dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku tradycyjnego, papierowego druku.

Czego nie wolno robić będąc na zwolnieniu lekarskim?

Ponieważ świadczenie chorobowe trwające dłużej, niż 33 dni – ale nie więcej niż 180 – zaczyna być opłacane przez NFZ a nie przez pracodawcę, naturalnym jest że instytucja ta sprawdza osoby korzystające z podobnego zwolnienia. Pamiętajmy, że czas, jaki możemy wstrzymać się od świadczenia obowiązków zawodowych ma służyć rekonwalescencji, w związku z czym nie wolno nam wykonywać takich działań, jak remont, wyjazd na wakacje, praca w ogrodzie i inne. Jeżeli zostaniemy przyłapani na łamaniu zasad działania zwolnienia, możemy zostać z tego powodu ukarani.

Komentarze

Dodaj komentarz