Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na infrastrukturę przemysłową i jednocześnie coraz częściej pojawiają się pytania: jak takie inwestycje wpływają na środowisko? Czy chcąc zbudować halę magazynową, niezbędne jest uzyskanie decyzji środowiskowej? Ten temat omówimy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Czym jest decyzja środowiskowa?

Czym właściwie jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (tak brzmi pełna nazwa decyzji środowiskowej). Jest to istotny dokument składający się z określonych warunków, które musi spełniać dany obiekt, aby zminimalizować powodowane przez niego szkody w środowisku.

Jeśli jesteś ciekaw, co jest konieczne, aby możliwe było wydanie takiej decyzji, wiedz, że przede wszystkim ważna jest analiza oddziaływania obiektu na środowisko oraz przyjrzenie się danym z karty informacyjnej przedsięwzięcia, którą trzeba dołączyć do wniosku (ten dokument zawiera m.in. lokalizację przedsięwzięcia czy opis i parametry budynku).

Warto dodać, że budowa hali magazynowej to dość skomplikowane zadanie, a dla przedsiębiorcy oznacza przede wszystkim konieczność pozyskania licznych pozwoleń. Nie warto więc zwlekać – jak najszybciej zacznij działać i skorzystaj z pomocy profesjonalistów w tej kwestii.

Kiedy musisz uzyskać decyzję środowiskową przy budowie magazynu?

Planując jakąkolwiek inwestycję, warto zajrzeć do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ można z niego dowiedzieć się, jakie obiekty wymagają uzyskania takiego dokumentu.

Uzyskasz również informację, że nie każdy magazyn wymaga decyzji środowiskowej. Jeśli jest to obiekt potencjalnie znacząco oddziałujący na środowisko, decyzję w tym temacie podejmuje urząd.

Ogromne znaczenie ma tutaj również wielkość hali magazynowej. Jeśli powierzchnia terenu zajęta przez obiekty budowlane lub przeznaczona do przekształcenia w ramach planowej inwestycji jest większa niż 10 000 m2, konieczne będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, niezależnie od tego, co będzie składowane w magazynie.

Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że decyzja środowiskowa jest niezbędna również wtedy, gdy hala ma powstać na terenie parku krajobrazowego lub w miejscu mającym szczególne znaczenie dla środowiska. Przygotowanie takiej decyzji środowiskowej najlepiej zlecić specjalistom z firmy AvesNature, którzy mają na swoim koncie ponad 400 dokumentacji środowiskowych i przyrodniczych w całej Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz